Иднината на Silent Hill

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Silent Hill 2 Remake

Silent Hill конечно се враќа откако франшизата беше отсутна повеќе од една деценија и се враќа со повеќе нови игри, вклучително и римејк на Silent Hill 2. Silent Hill е една од врвните хорор франшизи во игрите, иако е тивко од P.T. која дури и не беше главна игра. Silent Hill: Downpour беше последната соодветна игра на Silent Hill и беше објавена во 2012 година, така што помина доста време откако го видовме морничавиот, маглив град. Konami во голема мера ги напали фановите кога станува збор за игрите за време на ерата на Xbox One и PS4, откажувајќи ги проектите како играта Silent Hills на Hideo Kojima, која веројатно би била најдобра кога станува збор за хорор игрите, само ради него.

Сепак, за да го надополни недостатокот на нови игри на Silent Hill во последната деценија, Konami се впушта во франшизата. Преработката на Silent Hill 2 е еден од насловите за кои се шпекулира веќе подолго време и конечно се случува. Преработката беше потврдена за време на видео настан од Konami. Silent Hill 2 е веројатно најомилената игра во целата франшиза и навистина се наведнува на расположениот, трагичен психолошки хорор по кој е позната серијата и е логичното место за Konami да започне доколку сака да ја оживее IP. Не само што се враќа на една од игрите што ја ставија серијата на картата за ветераните, туку се надеваме дека треба да ги привлече луѓето кои никогаш не ја доживеале серијата. Со римејкот управува Bloober Team, развивачот одговорен за Blair Witch и The Medium, што можеби е контроверзен избор. Римејкот на Silent Hill 2 ќе биде ексклузивен за PlayStation 5 и PC 12 месеци, а потоа ќе може да биде објавен и на други платформи како што е Xbox.

Засега, не е јасно какви промени ќе бидат направени во овој римејк покрај графиката и не е познато дали овој римејк ќе вклучува или не некои од почудните работи, како што е алтернативниот крај со НЛО. Можно е Bloober Team само да ги удвои сите мрачни работи и да лизга околу полесните елементи, но останува да се види.

Silent Hill: Townfall

По години на шпекулации, Konami го објави Silent Hill: Townfall. Играта е нов наслов од Annapurna Interactive и No Code. Тимот претходно работеше на Stories Untold и Observation. До моментот на пишување, играта нема официјална дата за издавање, па дури и најавени платформи! Сепак, креативниот директор Jon McKellan кажа дека повеќе информации ќе бидат откриени „во новата година“. Се надеваме дека фановите нема да чекаат предолго за дополнителни информации!

Досега, играта изгледа интересно, но тешко е навистина да се збори многу од прикажаното! Во најмала рака, се чини дека развивачот е на силна патека со тонот и сликите. Серијалот на Silent Hill значи многу за многу гејмери ширум светот, така што има голем притисок да се постигне ова како што треба и конечно да се испорача нова игра кој прави долгото чекање да изгледа вредно. Веројатно ќе научиме многу повеќе за овој нов проект во текот на следните месеци, но засега, фановите на Silent Hill ќе треба само да се задоволат со она што беше прикажано за време на денешниот пренос!

Return to Silent Hill – Филм

Konami официјално го објави новиот филм на Silent Hill наречен Return to Silent Hill оваа недела за време на својот шоукејс фокусиран на стрим по неколкумесечни гласини за новите проекти на Silent Hill кои наводно се во фаза на работа. Филмот особено беше оној за кој се зборуваше неколку пати во минатото благодарение на коментарите на Christophe Gans, режисерот на првиот филм на Silent Hill. Gans се појави и за време на стримот на Silent Hill, за да потврди дека ќе се врати да го режира Return to Silent Hill, како и со Victor Hadidа, продуцентот на оригиналните филмови на Silent Hill, кој исто така се враќа да го продуцира овој.

За време на прес-тури и интервјуа за дела кои не се поврзани со серијата Silent Hill, Ганс беше доста претстоен во минатото во врска со плановите за оживување на името Silent Hill. Додека гласините и теориите од инсајдерите повеќепати тврдеа дека Konami има некои работи во работа со поранешни и нови програмери, Ганс штотуку излезе и рече дека франшизата ќе биде „релансирана во однос на видео игрите“.

Silent Hill F

Silent Hill: F е официјално претставена на шоукејсот на Silent Hill на Konami, што има одредена сличност со протечената гласина „Project Sakura“ од пред неколку месеци. Konami штотуку дебитираше со својот пренос во живо на Silent Hill, откривајќи дека римејкот на Silent Hill 2 е реален и ни дава сосема нова игра наречена Silent Hill: Ascension, која се чинеше дека е наслов фокусиран на повеќе играчи.

Конечното откритие на целата изложба беше Silent Hill: f, „сосема нова игра на Silent Hill“ која може да биде поврзана со гласините за „Project Sakura“ од пред неколку месеци. На трејлерот се гледа ученичка како се пробива низ напуштен град, а се повеќе и повеќе се исцрпува во градот во кој патува. Додека таа го прави тоа, црвените пипала се обвиткуваат околу околината и изгледаат како да се прикачуваат на неа, навидум обидувајќи се да се закачат за неа. Пипалата потоа почнуваат да личат на цвеќиња кон крајот на приколката, пред да се открие што е веројатно девојката која седи во полето со цвеќиња додека нејзиното лице страшно се лупи и паѓа на подот. Потоа се појавува насловот „Silent Hill: f“.

Не беа потврдени дополнителни детали за Silent Hill: f, така што се чини дека е многу рано во развој. Konami, исто така, не го потврди тоа во стримот, но се чини дека Silent Hill: f и Project Sakura се едно исто, бидејќи и двајцата имаат некои впечатливи визуелни сличности и „f“ во насловот многу добро може да значи Silent. Рид: Цвет. Сè додека не видиме повеќе од играта, што се чини малку веројатно со оглед на тоа дека сè уште е многу јасно, веројатно нема да знаеме дали двете се поврзани, бидејќи би требало да го видиме главниот лик што беше прикажан во протечената концептуална уметност. да бидете сигурни. Исто така, се чинеше дека Проектот Сакура е сместен во Британија, па дефинитивно сè уште не е потврдено. Барем обожавателите на Silent Hill конечно имаат неколку работи на кои треба да очекуваат.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.