Најлошите 10 игри за 2022 година според листата на Metacritic

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Metacritic најголемиот сајт за рецензии и оценување на видео игри ги откри 10-те најлоши игри за 2022 година. Индустријата за видео игри е многу интересна кога станува збор за тоа колку игри се објавени и како се објавуваат во модерното време. Иако отсекогаш имало многу игри кои се објавувале било кога и во кој дел од годината, се чини дека во денешно време има бесконечни игри. Секој може да објави игра на дигитални трговци како Steam, што го прави речиси невозможно да се игра сè. Со тоа, не сите од нив ќе бидат одлични. Всушност, статистички, многу од нив ќе бидат прилично лоши…

Во 2022 година имавме многу фантастични игри, големи и мали. God of War Ragnarok, Elden Ring, Sifu, Stray и многу други, сите се покажаа како апсолутни хитови. Но, не секоја игра беше толку добра како тие, имаше некои игри со навистина ужасни лансирања. Некои од нив се поправаа со текот на времето, но тоа не ги спречи да бидат погодени при враќањето. Некои од нив не се подобрија многу, но некои едноставно нема шанси како да се подобрат.

Се разбира, вреди да се напомене дека игрите се неверојатно тешки за правење… Иако е интересно да се проучуваат игрите кои едноставно не ги погодиле своите очекувања, чудо е што секоја игра излегува добро. Тимот зад God of War Ragnarok се занимаваше со неговиот квалитет само неколку месеци пред објавување, што покажува колку брзо работите можат да се променат, па дури и исклучително талентираните тимови се борат. Дури и некои од овие игри успеаја да станат малку подобри откако добија реакција и имаа дополнително време да работат на проблемите. Некои игри навистина го немаат луксузот да го направат тоа или никогаш не се опоравуваат целосно, но барем некои можат да направат нешто подобро да ги примат критиките.

#10: Blade Runner: Enhanced Edition (Switch) – 52

#9: Kamiwaza: Way of the Thief (PS4) – 52

#8: The Waylanders (PC) – 51

#7: The Last Oricru (Xbox Series X) – 50

#6: Zorro: The Chronicles (PS5) – 49

#5: LEGO Brawls (PS5) – 46

#4: XEL (Switch) – 43

#3: Babylon’s Fall (PS5) – 41

#2: CrossfireX (Xbox Series X) – 38

#1: POSTAL 4: No Regerts (PC) – 30

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.