“Death Stranding филмот нема да има Допирни Точки со Играта” изјави Hideo Kojima

Еден од најпознатите креатори на видео игри во изминативе децении – Hideo Kojima фрли повеќе светлина врз неговите планови за претстојната филмска адаптација на еден од неговите гејминг хитови – Death Stranding. Во изминатата недела, Kojima Productions и Hammerstone Studios објавија дека се работи на филм заснован на PS4 играта од 2019 година – Death Stranding. И додека деталите се уште се мали и слаби кога станува збор за тоа кој ќе го напише, режира и глуми проектот, самиот Kojima смета дека филмот ќе нема многу допирни точки со играта. Иако Kojima ќе има доста добра функција сепак нема целиот проект да зависи од него. Он сака да ја смени приказната, но сепак многу од работите нема он да ги прави што е и нормално, не е он режисер.

Во разговор со IGN, Kojima поотворено зборуваше за тоа како се приближува кон снимањето на филмот Death Stranding. Долгогодишниот директор на игри рече дека има многу опции на маса кога станува збор за снимање филм од луѓето кои што работат во филмската индустрија, но изјави дека голем број понуди што ги добил не се во согласност со неговата сопствена визија. И додека Kojima призна дека сè уште не ги знае сите детали за оваа нова адаптација на Death Stranding, не звучи дека главниот протагонист на играта, Sam Porter Bridges, гарантирано е вклучен во филмот! Е тогаш навистина филмот ќе нема допирни точки со играта доколку Norman Reedus не се врати во улогата на Sam.

“We haven’t quite decided that yet. The failure of film adaptations of games from a while back has led to a lot of movies that cater to gamers, right? That’s why they have the same kind of look as a game. I don’t want the Death Stranding movie to be like that. Rather, I’m taking the approach of changing and evolving the world of Death Stranding in a way that suits film well. I made Death Stranding to be a game, and games are games. There’s no real need to turn them into films. So in a way, the Death Stranding movie is taking a direction that nobody has tried before with a movie adaptation of a game.”

Hideo Kojima

Повторно, вреди да се нагласи дека овој филм – Death Stranding е сè уште во раните фази на развој, па затоа е тешко да се знае точно како би можел да излезе во иднина. Сепак, јасно е дека Kojima и оние кои работат во Kojima Productions имаат многу поинаков пристап кон овој проект, особено кога се споредуваат со други ТВ и филмски проекти како The Last of Us, God of War и Uncharted кои бараат подиректно да позајмуваат идеи и елементи на приказната од нивните колеги за видео игри.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!!

Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно е дека ќе тргнеме на извонредно патување во иднината на игрите! Rockstar Games отсекогаш биле пионери во индустријата, познати по тоа што испорачува игри кои не само што соборуваат рекорди, туку и ја подигнуваат лентата за уметноста на интерактивно раскажување приказни. Од моментот кога започнува трејлерот, очигледно е дека Rockstar Games не штеделе на тоа GTA 6 да биде визуелно ремек дело. Графиката еволуирала на невидено ниво, нудејќи им на играчите неверојатно детална и извонредна средина. Поставката на играта, за која се шпекулира дека е модерен Vice City, оживува со неверојатни визуелни слики што ја доловуваат суштината на локациите инспирирани од Мајами.

Се чини дека GTA 6 е подготвен да го подигне раскажувањето приказни во игрите од отворен свет до нови височини. Трејлерот навестува богат наратив, воведувајќи нè во разновиден сет на ликови, секој со свои мотивации и приказни. Како и секогаш, Rockstar Games има вештина за изработка на сложени и ангажирани заплети, а ветувањето за меѓусебно поврзана мрежа на приказни во GTA 6 не е ништо помалку од возбудливо.