Just Cause Mobile е официјално откажана

Square Enix го откажа развојот на својата долгоочекувана мобилна игра Just Cause Mobile. Играта некое време беше достапа во Early Access на одредени територии ширум светов во ноември 2021, но сепак никогаш нема да излезе официјално и нема да биде финиширана.

Just Cause: Mobile беше претставена во декември 2020 година, за време на The Game Awards, каде што беше наведена како бесплатен акционен шутер поставен во универзумот на Just Cause. Играта требаше да има модови како Single-player, Four-player co-op и борба против 30 играчи.

Првично беше поставена да излезе во 2021 година ширум светот, но на крајот доби издание само во Сингапур – иако само како Early Access – пред да заврши годината. Оттогаш, Early Access на Just Cause: Mobile се прошири во голем број други земји, но развојот постојано беше погоден од одложувања, што кулминираше со неодредено одложување кон крајот на минатата година и, во февруари, прекинување на сите регионални опции за Early Access

Со оглед на нејзиниот проблематичен развој, веста дека Square Enix официјално го прекинува својот проект Just Cause: Mobile – како што беше потврдено од водечкиот бренд на брендот Anne-Lou Grosbois-Favreau во текот на викендот, веројатно не е толку изненадувачки.

“It is never easy to put forth an announcement of this nature. Especially to our fans who have been awaiting the release. We sincerely appreciate the support you have given us. Square also reiterated that all Blue Diamonds purchases made during regional early access were fully refunded when the programme terminated in February.”

Изјава на Anne-Lou Grosbois-Favreau

МАРКЕТИНГ

About The Author

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!!

Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно е дека ќе тргнеме на извонредно патување во иднината на игрите! Rockstar Games отсекогаш биле пионери во индустријата, познати по тоа што испорачува игри кои не само што соборуваат рекорди, туку и ја подигнуваат лентата за уметноста на интерактивно раскажување приказни. Од моментот кога започнува трејлерот, очигледно е дека Rockstar Games не штеделе на тоа GTA 6 да биде визуелно ремек дело. Графиката еволуирала на невидено ниво, нудејќи им на играчите неверојатно детална и извонредна средина. Поставката на играта, за која се шпекулира дека е модерен Vice City, оживува со неверојатни визуелни слики што ја доловуваат суштината на локациите инспирирани од Мајами.

Се чини дека GTA 6 е подготвен да го подигне раскажувањето приказни во игрите од отворен свет до нови височини. Трејлерот навестува богат наратив, воведувајќи нè во разновиден сет на ликови, секој со свои мотивации и приказни. Како и секогаш, Rockstar Games има вештина за изработка на сложени и ангажирани заплети, а ветувањето за меѓусебно поврзана мрежа на приказни во GTA 6 не е ништо помалку од возбудливо.