Новости

Square Enix сакаат последниот дел на Final Fantasy 7 Remake да излезе за помалку од 3 години

Square Enix сакаат последниот дел од трилогијата на Final Fantasy 7 Remake да излезе во рок од три години. Веста доаѓа преку преведени интервјуа од книгата Final Fantasy 7 Remake Ultimania. Во превод на Одри на Твитер, Тецуја Номура вели дека приказната за третата игра во римејкот е завршена. Тој, исто така, мисли дека гласовното

Прочитај повеќе
Рецензии

Final Fantasy 7 Rebirth – Рецензија

Во далечната 1997 година во компанијата Square Enix во Јапонија за тогашната модерна PlayStation 1 конзола ја направи и издаде за мене најдобрата Final Fantasy игра до тогаш направена – Final Fantasy VII. Игра којашто првично била правена за SNES, подоцна за N64, но на крај светлата страна на денот ја виде на PlayStation 1.

Прочитај повеќе
PlayStation

Square Enix не се задоволни од продажбата на Final Fantasy 16

Продажбата на Final Fantasy 16 не ги исполни високите очекувања на Square Enix, ијзави претседателот на студиото Takashi Kiryu. Минатата недела беше објавен најновиот извештај за заработка на компанијата и додека нето-продажбите се зголемија, оперативниот профит падна за 79% од 14,4 милијарди ¥ (нешто помалку од 100 Милиони Долари) на само 3,0 милијарди ¥ (околу

Прочитај повеќе
Игрици

Just Cause Mobile е официјално откажана

Square Enix го откажа развојот на својата долгоочекувана мобилна игра Just Cause Mobile. Играта некое време беше достапа во Early Access на одредени територии ширум светов во ноември 2021, но сепак никогаш нема да излезе официјално и нема да биде финиширана. Just Cause: Mobile беше претставена во декември 2020 година, за време на The Game

Прочитај повеќе
Рецензии PlayStation Игрици

FINAL FANTASY XVI – Рецензија

Final Fantasy, име кое предизвикува насмевка на лицата на милиони фанови ширум светот штом ги чујат тие два збора, е франшиза за која можам да кажам со сигурност дека е една од најпознатите во светот на гејмингот. Самиот факт што дочекавме да имаме 16-то продолжение говори многу за квалитетот на игрите кои се дел од

Прочитај повеќе
Xbox

Microsoft сакаат да ги купат Square Enix

Додека Мајкрософт го брани предложеното купување на Activision Blizzard на суд, преку судски документи беа откриени многу внатрешни информации за индустријата за видео игри. Ова ги вклучи компаниите што Мајкрософт размислувале да ги купат; меѓу откриените беа и Square Enix, компанијата зад франшизите Final Fantasy, Dragon Quest и Kingdom Hearts. Предложената понуда беше со кодно

Прочитај повеќе
Новости

Final Fantasy 7 Rebirth – Почетокот на 2024

Square Enix преку дневни „коментари на девелоперите“ ги задеваше новите информации за Final Fantasy 7 Rebirth цела недела. Тие закачки конечно се исплатија на Summer Game Fest, бидејќи играта го затвори шоуто со сосема нов трејлер. Видовме што изгледа како огромен свет кој е зрел за истражување, како и поглед на екипажот на FF7 кој

Прочитај повеќе
Xbox

Новата Perfect Dark е Римејк на Првата игра

Не сме слушнале ништо ново за новата Perfect Dark игра од студиото на Microsoft – The Initiative речиси од нејзиното објавување на крајот на 2020 година. Заедно со најавниот трејлер, кој не беше баш најјасен, овие две и пол години само дознавме дека е ангажиран е развојниот тим на Crystal Dynamics да помогне во развојот

Прочитај повеќе
Игрици

Final Fantasy XVI ќе Биде Долга Игра – Многу Нови Детали

Square Enix откри приближно колку време ќе биде потребно за целосно комплетирање на Final Fantasy XVI кога ќе излезе на PlayStation 5 подоцна оваа година. Во последниве месеци, Square Enix почна посилно да го промовира следниот главен влез во серијалот на Final Fantasy пред неговото пристигнување во јуни. И додека има уште многу што сè

Прочитај повеќе
Новости

Square Enix официјално изработуваат нова Just Cause игра

По млакото објавување на Just Cause 4 во 2018 година, франшизата главно беше во некое чудно мирување, скоро заборавање. Но како што дознавме денес, во изработка е продолжение или целосно нова Just Cause игра од Square Enix. Како што беше откриено на брифингот со инвеститорите во мај 2022 година, Square Enix откри дека се работи

Прочитај повеќе