Blizzard ги купи креаторите на Spellbreak Proletariat да работат на World of Warcraft

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Вчера, креаторите на Spellbreak, Proletariat, објави блог-пост со детали за иднината на нивниот Spell-Based Battle Royale што беше лансиран пред неколку години. Во него, студиото откри дека серверите за Spellbreak ќе се исклучат на почетокот на 2023 година, со што практично ќе се стави крај на траењето на овој Battle Royale.

Ова гасење на серверите најверојатно имало врска со нискиот број на играчи на играта. Blizzard Entertainment, студиото зад франшизи како Overwatch и Warcraft го купија Proletariat и ја користи силата од околу 100 вработени за да го екипира својот тим World of Warcraft, според новиот извештај на GamesBeat.

“We are putting players at the forefront of everything we do, and we are working hard to both meet and exceed their expectations. A big part of caring for our teams is making sure we have the resources to produce experiences our communities will love while giving our teams space to explore even more creative opportunities within their projects. Proletariat is a perfect fit for supporting Blizzard’s mission in bringing high-quality content to our players more often.”

Blizzard president Mike Ybarra

Оваа вест доаѓа само неколку месеци пред лансирањето на најновата експанзија на World of Warcraft, Dragonflight! Како што е забележано од GamesBeat, оваа аквизиција е една од најголемите во поновата меморија за Blizzard. Ова купување значи дека тимот на Proletariat ќе биде под чадорот на Microsoft-Xbox наскоро по завршувањето на преземањето на Activision Blizzard од Microsoft.

Според извештајот на GamesBeat, целта на оваа аквизиција е да го зголеми бројот на персоналот во World of Warcraft за „да може да ги постигне целите за квалитет и време за проширувања“. Ниту една од инволвираните страни јавно не објави цена за ова купување.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.