Технологија

Unreal Engine 5 е сега достапен за секого и доаѓа со Lyra, новиот Shooter DEMO

Epic Games официјално го објави Unreal Engine 5, моторот за развој на игри што првпат го претстави во 2020 година. Ова е истиот мотор што се користеше за минатогодишното изненадувачко демо на Matrix, The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience. Сега, тој е излезен и достапен за секого и секој да го преземе и

Прочитај повеќе
Технологија

Компанијата позната по уреди за чистење произведе Слушалки со прочистувач за воздух – Dyson

Dyson, производител на правосмукалки со ласери кои бараат нечистотија, создаде сет слушалки за прочистување на воздухот, кои очигледно не се првоаприлска шега. Според страницата на производот Dyson Zone, визирот за уста на уредот е наменет да канализира „континуиран проток на прочистен воздух кон вашиот нос и уста, без да го допира лицето“. Немаме никакви спецификации

Прочитај повеќе
Технологија

NASA планира да може секој да оди на МАРС до 2040 година

Внимавај, Марс! Земјаните планираат да ги стават своите чизми насекаде низ вас до 2040 година и можеби ќе имаме средства за да го направиме тоа за промена. Само, ве молам, нема демонски порти во пеколот. Неодамнешното обраќање на државата на НАСА го откри нејзиниот план да ги врати вистинските луѓе во ѕвездите и да ја

Прочитај повеќе
Технологија

Microsoft потврди дека Lapsus$ хакери украле многу битни Source кодови од Bing & Cortana

Оригинална приказна: LAPSUS$, истата хакерска група која неодамна ги таргетираше Nvidia и Samsung, потврди дека е насочена кон Microsoft, како и LG и Okta. Вториот ќе им овозможи на хакерите пристап до 15.000 компании ширум светот, вклучувајќи ги Peloton, Sonos и T-Mobile. Update: Мајкрософт го потврди нападот во објава минатата ноќ, истакнувајќи дека тој се

Прочитај повеќе
Технологија

Noctua има за цел да создаде уште поапсурдни графички во соработка со Asus

Noctua се здружи со Asus за да ја произведе апсолутно огромната графичка картичка RTX 3070 Noctua OC Edition минатата година – графички процесор што го сакав со сета своја апсурдност – и сега компанијата за ладење вели дека има за цел да работи со Asus на повеќе картички во иднина. На Твитер, официјалната сметка на

Прочитај повеќе
Технологија

Qualcomm нуди $100 милиони на Metaverse девелопери

Според неодамнешното соопштение за печатот, американската компанија за процесори Qualcomm нуди 100 милиони долари на развивачите на метаверс. Наречена Snapdragon Metaverse Fund, оваа сума пари е одвоена за програмери и компании заинтересирани за изградба на „основните технологии и екосистем за содржина за да се овозможи метаверс“. Веста дека Qualcomm нуди 100 милиони долари на метаверзни

Прочитај повеќе