META официјално го претстави Meta Quest Pro

По протекувањето во септември, Meta Quest Pro сега е официјално откриен. Со цена од 1499,99 долари, VR хедсетот се прв од „новата линија на уреди од високата класа“ од Meta. Покрај хедсетот, купувачите ќе добијат и приклучок за полнење, контролери Touch Pro, совети за пенкало и делумни блокатори на светлина. Блокаторите за целосна светлина, исто така, ќе бидат достапни одделно, а ќе бидат пуштени во продажба подоцна во текот на годината. Самиот уред треба да биде пуштен во продажба на 25-ти октомври, а пред-нарачките ќе започнат денес на Мета продавницата, како и на Best Buy. Уредот треба да понуди многу супериорно искуство во однос на Meta Quest 2, со многу поголеми спецификации.

“Meta Quest Pro is the first-ever device powered by the new Qualcomm Snapdragon XR2+ platform, which is optimized for VR to run at 50% more power than Meta Quest 2 with better thermal dissipation, resulting in significantly better performance,” Meta’s website reads. “Each Meta Quest Pro comes with 12GB of RAM, 256GB of storage, and 10 high-res sensors (five inside the headset and five outside) that help enhance a variety of immersive experiences.”

Meta Quest Pro ќе понуди и супериорно визуелно искуство. Корисниците можат да очекуваат „37% повеќе пиксели по инч и 10% поголеми пиксели по степен од Meta Quest 2“. Додека Passthrough на Meta Quest 2 им овозможува на корисниците да го гледаат реалниот свет во црно-бело, Meta Quest Pro ќе нуди целосна боја, која е наменета да им овозможи на програмерите да создаваат искуства со мешана реалност.

Се разбира, се работи за обидот да се изгради концептот на Metaverse, а Meta Quest Pro ќе нуди работи како следење на очите и опции за природни изрази на лицето. Тие стандардно ќе бидат поставени на „исклучено“, но корисниците ќе можат да ги искористат предностите, доколку така одлучат. Мета веќе изјави дека доколку корисниците одлучат да ги овозможат овие поставки, „сликите од вашите очи и лице остануваат на слушалките, се бришат по обработката и никогаш не се споделуваат со Мета или апликации од трети страни“.

Meta Quest Pro ќе биде компатибилен со софтверот на Meta Quest 2. Оние што не сакаат да се надоградат од Meta Quest 2, ќе бидат среќни да знаат дека META планира да продолжи да го поддржува и тој уред.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!