Технологија

Интернетот Starlink од сега е достапен и во Македонија

Денес компанијата SpaceX на нивниот Twitter профил ја сподели оваа убава вест дека Македонија е првата од неколкуте Балкански земји каде што може да се нарача Starlink! Во моментот на пишување на оваа статија, сателитскиот интернет Starlink е достапен во 48 земји во САД и 36 земји низ светот. Целта на SpaceX е глобално да

Прочитај повеќе
Технологија

Nvidia го најави новиот Asus Rog Swift гејминг монитор со 500Hz на Computex

Главниот говор на Nvidia Computex 2022 беше фокусиран на големи идеи како обука за вештачка интелигенција и центри за податоци за претпријатија и Cloud Gaming. Видовме и неколку нови наслови со поддршка за RTX и DLSS. Но, имаше една објава за хардвер за игри што не шокираше, иако тоа не беше графичка. За време на

Прочитај повеќе
Технологија

Hitman 3, F1 2022, Deep Rock Galactic и многу други игри добиваат RTX On

Кинотот на Nvidia на Computex оваа година во голема мера се фокусираше на решенијата за вештачка интелигенција и Cloud, но сепак имаше неколку интересни најави за гејмерите. Една од нив беше списокот на игри наскоро го добиваат третманот RTX On. Првата игра што се приклучи на клубот RTX е Hitman 3. Според сите извештаи, поддршката

Прочитај повеќе
Технологија

Научник ги истренирал своите глувчиња да играат DOOM

Има нов Doomslayer во градот кој што е многу повеќе од обичниот човек, во буквална смисла. Невролог од Будимпешта, ги тренирал своите три миленичиња стаорци да играат Doom 64, докажувајќи колку овие мали животни можат да бидат интелигентни – и смртоносни. Според The Daily Mail, научникот Viktor Toth го започнал процесот со конструирање на сопствена

Прочитај повеќе
Поп-култура Технологија

Boba Fett часовник во вредност од $120,000 со лимитирана серија од само 10

Врвната и позната швајцарска дизајнерска компанија Kross Studios објави партнерство со Lucasfilms кое што ќе служи за изработка на екстремно луксузен и скап часовник со тематика од Boba Fett. Ограниченото издание на часовникот Boba Fett чини ни помалку ни повеќе, само $120.000. Во изработка ќе се само 10, и секој часовник ќе ја има познатата

Прочитај повеќе
Технологија

Во мај се отвара првиот META Store

Комапнијата META денес го претстави својот прв Meta Store. Се работи за првиот физички малопродажен простор, кој ќе се отвори на 9ти мај во кампусот Burlingame, California. Во Meta Store, ќе можете да стекнете практично искуство со сите хардверски производи на META. Преку интерактивни демоа, ќе можете да остварувате видео повици со некои вработени или

Прочитај повеќе
Технологија

Assassin’s Creed VR со потенцијално име “NEXUS”

Изгледа дека долгоочекуваниот наслов Assassin’s Creed VR на Ubisoft протече на интернет. Излезе една интересна снимка од почетното мени на играта со која што со него дојдоа неколку впечатоци од тие што го видоа. Според информациите од корисникот на Reddit „Echiketto“, Ubisoft ја нарекува својата игра која што ќе биде за Quest 2 Assassin’s Creed:

Прочитај повеќе
Технологија

Прототип на Commodore 65 е на аукција за $30.000 – Работи и е максимално сочуван

Ако имате околу $30.000 кои што можеби не ви требаат (ако се лажеме) може да одите на eBay и да си учествувате во аукцијата на прототип за Commodore 65. Овој компјутер кој што е ултра тешко да се најде, нормално да се најде во состојба да работи се продава за висока цена која треба да

Прочитај повеќе
Технологија

Купил NFT за $2 милиона, сака да го продаде за $48 милиони, му нудат само $3600

Sina Estavi е „крипто-претприемач“, кој минатата година купил дигитален токен што го претставува првиот твит на основачот на Твитер Џек Дорси. Тој плати 2,9 милиони долари за тоа, а овој месец се обиде да ја оствари својата „инвестиција“, ставајќи ја на аукција со очекување дека може да му донесе 48 милиони долари. Тоа не го

Прочитај повеќе
Технологија

Половина од Top 100 игрите на Steam работат на Steam Deck

Преносливите компјутерски игри навистина доаѓаат во прв план во 2022 година. Се најавуваат нови гејмерски лаптопи и мобилни чипови, а секако тоа е по издавањето на Valve’s Steam Deck. Преносливиот компјутер за игри кој има лик и функција како на Switch предизвикува бранови, а Valve веќе планира Steam Deck 2! Она што беше подеднакво импресивно

Прочитај повеќе