Технологија

Научник ги истренирал своите глувчиња да играат DOOM

Има нов Doomslayer во градот кој што е многу повеќе од обичниот човек, во буквална смисла. Невролог од Будимпешта, ги тренирал своите три миленичиња стаорци да играат Doom 64, докажувајќи колку овие мали животни можат да бидат интелигентни – и смртоносни. Според The Daily Mail, научникот Viktor Toth го започнал процесот со конструирање на сопствена

Прочитај повеќе
Поп-култура Технологија

Boba Fett часовник во вредност од $120,000 со лимитирана серија од само 10

Врвната и позната швајцарска дизајнерска компанија Kross Studios објави партнерство со Lucasfilms кое што ќе служи за изработка на екстремно луксузен и скап часовник со тематика од Boba Fett. Ограниченото издание на часовникот Boba Fett чини ни помалку ни повеќе, само $120.000. Во изработка ќе се само 10, и секој часовник ќе ја има познатата

Прочитај повеќе
Технологија

Во мај се отвара првиот META Store

Комапнијата META денес го претстави својот прв Meta Store. Се работи за првиот физички малопродажен простор, кој ќе се отвори на 9ти мај во кампусот Burlingame, California. Во Meta Store, ќе можете да стекнете практично искуство со сите хардверски производи на META. Преку интерактивни демоа, ќе можете да остварувате видео повици со некои вработени или

Прочитај повеќе
Технологија

Assassin’s Creed VR со потенцијално име “NEXUS”

Изгледа дека долгоочекуваниот наслов Assassin’s Creed VR на Ubisoft протече на интернет. Излезе една интересна снимка од почетното мени на играта со која што со него дојдоа неколку впечатоци од тие што го видоа. Според информациите од корисникот на Reddit „Echiketto“, Ubisoft ја нарекува својата игра која што ќе биде за Quest 2 Assassin’s Creed:

Прочитај повеќе
Технологија

Прототип на Commodore 65 е на аукција за $30.000 – Работи и е максимално сочуван

Ако имате околу $30.000 кои што можеби не ви требаат (ако се лажеме) може да одите на eBay и да си учествувате во аукцијата на прототип за Commodore 65. Овој компјутер кој што е ултра тешко да се најде, нормално да се најде во состојба да работи се продава за висока цена која треба да

Прочитај повеќе
Технологија

Купил NFT за $2 милиона, сака да го продаде за $48 милиони, му нудат само $3600

Sina Estavi е „крипто-претприемач“, кој минатата година купил дигитален токен што го претставува првиот твит на основачот на Твитер Џек Дорси. Тој плати 2,9 милиони долари за тоа, а овој месец се обиде да ја оствари својата „инвестиција“, ставајќи ја на аукција со очекување дека може да му донесе 48 милиони долари. Тоа не го

Прочитај повеќе
Технологија

Половина од Top 100 игрите на Steam работат на Steam Deck

Преносливите компјутерски игри навистина доаѓаат во прв план во 2022 година. Се најавуваат нови гејмерски лаптопи и мобилни чипови, а секако тоа е по издавањето на Valve’s Steam Deck. Преносливиот компјутер за игри кој има лик и функција како на Switch предизвикува бранови, а Valve веќе планира Steam Deck 2! Она што беше подеднакво импресивно

Прочитај повеќе
Технологија

UK Royal Mint ќе креираат NFT ова лето

Дознавме дека UK Royal Mint ќе создаде NFT како дел од иницијативата за прифаќање на финтех и технологии кои произлегуваат од брзорастечката индустрија. Веста дека Кралската монетарница ќе создаде NFT пристигна преку економскиот секретар на ОК во Министерството за финансии Џон Глен, кој одржа говор на 4 април како дел од иновативниот финансиски глобален самит.

Прочитај повеќе
Технологија

DeLorean од Back to the Future се враќа како EV

DeLorean, автомобил кој делумно стана познат поради неговата способност да патува низ времето во филмот Враќање во иднината, се враќа како електрично возило, а сега ѕиркавме набрзина. Компанијата DeLorean Motor сподели нова слика од автомобилот „следната генерација“ и се зафркаваше дека правилно ќе биде откриен на 18 август 2022 година. Ова е концепт автомобил, па

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

Boston Dynamics “Spot” прави голема заштита на античкиот град Помпеја

Сме виделе како танцуваат (се отвора во ново јазиче), прават и понекогаш не успеваат на паркур (се отвора во ново таб), и генерално се плашиме за нашата иднина поради нив, но сега роботите на Boston Dynamics прават нешто ново. Да бидам целосно искрен, тоа не ме плаши помалку. Официјалната веб-страница на Помпеја објаснува (се отвора

Прочитај повеќе