Sony претстави автомобил кој се вози со PlayStation DualSense контролер

На својата прес-конференција на CES 2024, Sony ја искористи шансата да ги покаже идните технолошки можности на компанијата возејќи автомобил на сцената. Мора да се признае, тоа само по себе не е толку извонредно, но она што го прави овој мал трик поинтересен е тоа што автомобилот беше контролиран од PlayStation DualSense контролер.

За време на сегментот што го водеше претседателот на Honda, Toshihiro Mibe, зборувајќи за работата на производителот на автомобили со Sony, директорот зборуваше за „радоста од проширување на животниот потенцијал“.

Неговата визија се проширува надвор од вашите обични автомобили. Технологиите на Sony ќе и помогнат на Honda да го прошири своето „поле на мобилност“, објасни претседателот на компанијата. Потоа, претседателот и главен извршен директор на Sony Honda Mobility Inc Izumi Kawanishi му се придружи на својот колега на сцената, и тука се упатуваме кон територијата на видео игрите…

Дрифтајте со вашиот Контролер! Внимателно!

По вообичаените фотографии, се гледа дека навистина е произведено контролер за ова (самиот сам по себе е доста импресивен, бидејќи тие работи не се мали). „Ова е контролорот на PlayStation“, изјави тој. „Користејќи го овој контролер, би сакал да ви покажам еден аспект од софтверски дизајнираното возило“. Предните светла набрзо ја осветлија сцената, бидејќи директорот користеше DualSense за да го управува возилото до центарот.

Сепак, иако ова беше убава мала демонстрација за тоа што се способни Sony и Honda, тоа е навистина сè. Демо. Набргу откако го паркираа автомобилот и го предадоа контролорот на една добра личност која чекала да го добие, COO изјави дека акробацијата е изложба само за CES. „Сепак, ние веруваме дека софтверот може да дефинира нова функција и вредност“, изјави тој.

Сегментот во целост можете да го погледнете преку видеото подолу. Започнува околу 25 минута…

На друго место за време на CES 2024, Sony ни даде краток поглед на својот филмски проект Gravity Rush. Компанијата, исто така, потврди дека почнале да ги пишуваат и нивните God of War и Horizon серии кои што се адаптаци.

Додека вестите за второто сè уште се прилично слаби, претходните извештаи сугерираа дека ТВ шоуто на Нетфликс ќе се вика Horizon 2074 и ќе биде „поделено помеѓу временската линија што ја гледате во игрите и временската линија каде работите почнуваат да паѓаат“.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата