Технологија

Razer и Samsung го креираа првиот 240Hz OLED Лаптоп – Blade 16

Можеби најубавиот дел од годината е на самите почетоци кога технологијата уште веднаш почнува да станува и да се претставува колку е мрдната на „Consumer Electronics Show“, или попознат како „CES“, тоа е изложбата каде што технолошките титани излегуваат на сцена за да ја откријат претстојната, во фаза на развој или концептуална технологија како што

Прочитај повеќе
Технологија

MSI се приклучува во револуцијата на Хендхелд Уреди

На Инстаграм, MSI го сподели откривањето на целосно новиот Хендхелд уред, кој официјално ја означува желбата на компанијата да влезе во кругот и друштвото за тој вид на игри и да се соочи со Valve, ASUS и Lenovo. Во последната година или нешто повеќе, хендхелд игрите доживеаја бум, при што овие технолошки титани склопуваат најсовремени

Прочитај повеќе
Технологија

Death Stranding за iPhone е одложена до 2024 година

Death Stranding требаше да дојде на iPhone, iPad и Mac до крајот на 2023 година, но сепак сега тоа нема да се случи. Издавачот 505 Games објави дека играта сега е одложена бидејќи на девелоперите им треба повеќе време, и се преместува за првиот дел од 2024 година. Кога ќе биде објавена, играчите ќе ја

Прочитај повеќе
Технологија

Bethesda ќе ви дозволи да заработувате од правење Модови – Но не смеете да користите AI за изработка

Bethesda Game Studios неодамна ја подели целосно заедницата и фановите на Skyrim на средина со (уште еднаш) воведување платени модови преку платформата „Creations“. Пред неколку години, Bethesda се обиде да ги крие модовите на Skyrim со тоа што мораше да се плати за нив, и со тоа многу паднаа – но сега, компанијата пробува повторно

Прочитај повеќе
Технологија

Twitch од 2024 година нема да постои во Кореја

Во најновата изјава напишана од Dan Clancy, извршниот директор на Twitch, за медиумите, беше откриено дека популарната платформа за стриминг ќе престане да работи во Кореја од 27 февруари 2024 година. Беше нагласено дека трошоците за работењето на Twitch во Кореја се претерано скапи, и главната причина е колку многу чини да се има интернет

Прочитај повеќе
Технологија

Unity со нови 265 отпуштања од фирмата како дел од рестартирањето

Unity ги потврди плановите за отпуштање на 265 работни места или 3,8% од својата глобална работна сила како дел од „ресетирањето“ на компанијата. Отпуштањата се поврзани со раскинувањето на договорот за професионални услуги што го имаше Unity со компанијата за дигитални ефекти Weta FX, пренесува медиумот Reuters. Договорот беше склучен откако Unity го купи одделот

Прочитај повеќе
Технологија

Извршниот директор на OpenAI – Sam Altman е отпуштен: Компанијата „повеќе нема доверба во неговата способност да продолжи да води“

Креаторите на ChatGPT OpenAI објави дека Сем Алтман е тргнат од функцијата главен извршен директор на компанијата и како член на нејзиниот одбор на директори. Целосно е избркан од компанијата. Алтман беше заменет со главниот технолошки директор на OpenAI, Мира Мурати, која ќе ја извршува функцијата привремен извршен директор додека не се најде постојана замена.

Прочитај повеќе
Технологија

AMD ги претстави новите RX 7800 XT и RX 7700 XT графички кои се конкуренција на Nvidia RTX 4070 и 4060 Ti

AMD официјално ги претстави своите графички RX 7800 XT и RX 7700 XT, и конечно ја комплетираа својата линија RDNA 3 откако ги објавија своите први графички во ноември минатата година. Двете графички се наменети да таргетираат 1440p60FPS со игри на Max Settings. Тие, исто така, ќе ги поддржат возбудливите Frame Generation технологија на AMD,

Прочитај повеќе
Технологија

Atari и Plaion се здружија да ја вратат легендарната конзола Atari 2600

Atari штотуку ја објавија конзолата Atari 2600+, носталгична и многу точна реплика на оригиналната хит домашна конзола за игри. Играта доаѓа со десет од најпрепознатливите игри во историјата на Atari, вклучувајќи ги Adventure® и Missile Command®. Atari 2600+ е создаден со користење на модерна технологија за автентично да го реплицира оригиналниот систем за видео игри

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

Lenovo Legion Go – Новата конзола која треба да биде конкурент на Steam Deck и ROG Ally

Големите (мали) конзоли Steam Deck и ROG Allly наскоро ќе добијат уште едно мало другарче кое треба да им е конкурент. Како што објави порталот Windows Central, Lenovo планира да лансира пренослив / рачен компјутер за игри наречен Lenovo Legion Go. Според неофицијални информации, тој уред треба да има 8-инчен екран, да користи нова генерација

Прочитај повеќе