TikTok нема да се продаде на Tencent

ByteDance, сопствениците на социјалната платформата, TikTok, се обидуваа да ги продаде своите средства за игри, и во глобален потег да се повлече од индустријата и да се фокусира на „други основни бизниси“. Неодамна, беше објавено дека ByteDance бараат договор со Tencent, најголемата компанија за игри на планетава, по удел на пазарот, во обид целосно да ги отстрани игрите и студиата за развој.

TikTok ќе си прават свој Гејминг сервис

Веќе некое време, ByteDance добиваше големи инвестиции за да влезат во индустријата за игри. Се работеше напорно за да се направи дел од бизнисот со стриминг со добредојде на креаторите на содржини засновани на игри на платформата, а за да се даде признание на обидот, некои популарни имиња почнаа да се емитуваат на платформата.

Реално никој не очекува од ТикТок да прерасен во стриминг платформа за сериозен гејминг, но развојот на играта и маркетиншките оружја на ByteDance – кои во голема мера се потпираат на TikTok за промоција – ќе бидат продадени… некогаш и некаде… Неодамна во октомври минатата година, претставниците за игри на TikTok беа насловни настани како што е изложбата за игри „EGX“ во Велика Британија.

Минатата година, ByteDance најави реструктуирање што ќе доведе до „повлекување“ од индустријата за игри. Ова ја вклучува продажбата на неговите развојни студија и игри, како што се Nuverse, Moonton, DreamStar, Crystal of Atland и Earth: Revival. Во извештајот, Ројтерс потврди дека разговорите се во тек меѓу ByteDance и Tencent, двата кинески технолошки титани, но „не е постигнат договор“.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата