PC

Valheim во рок од една година е купена од 10 милиони Викинзи

Survival играта каде што играте како викинзи во рок од една година успеала да продаде 10 милиони копии ширум светот! Најавата доаша од официјалниот Twitter профил на Valheim. Играта на Iron Gate Studio направила огромен рекорд што во февруари 2021 влегла во Early Access а сега има продадено 10 милиони копии. Според соопштението за медиумуте

Прочитај повеќе
PC Игрици

Tales From The Borderlands се враќа во живот ова лето

Gearbox се далеку од завршување со франшизата на Borderlands по објавувањето на Tiny Tina’s Wonderlands и со претстојниот филм Borderlands кој е во постпродукција моментално. Компанијата денеска објави дека популарниот спиноф на Borderlands се враќа оваа година и тоа е нормално познатата игра Tales from the Borderlands. Компанијата ја сподели оваа информација на официјалниот Twitter

Прочитај повеќе
PC Игрици

RimWorld повеќе не е банирана во Австралија

Во Австралија сега може легално да се купува RimWorld како што си беше, при што Австралискиот одбор за класификација го поништи својот првичен рејтинг „Одбиена класификација“ по прегледот на играта и проблемите кои ги имаше она. RimWorld на Steam во Австралија си седи уште од периодот на Early Access (2013 година), но се верува дека

Прочитај повеќе
PC

Играч ја поминал цела Dark Souls 3 без да направи чекор

Многу од игрите на FromSoftware се казниви. Тие бараат смиреност, трпение и брзи рефлекси, бидејќи секој погрешен потег или панично дејство може – и честопати – да резултира со нецеремонијална смрт. Значи, би помислиле дека искористувањето на секоја алатка во вашиот арсенал при истражувањето на игрите на FromSoft би било беспрекорно. Но, Јутјуберот ymfah го

Прочитај повеќе
PC

Лоши вести за MMORPG сместено во светот на League of Legends

Според инвеститорот на Riot Games, Грег Стрит, постои можност компанијата целосно да ја прекине работата на најновото достигнување MMO. „Не гарантираме дека ќе ја завршиме и објавиме играта“, напиша главниот продуцент на League MMO во шокантниот твит. „Се уште работиме на играта и сме многу оптимисти, но никогаш не се знае. Сè на сè, Riot

Прочитај повеќе
PC

Mobile Suit Gundam: Battle Operation 2 доаѓа на PC

Издавачот Bandai Namco и развивачот B.B. Studio објавија дека Mobile Suit Gundam: Battle Operation 2 доаѓа на компјутер. Додека Mobile Suit Gundam: Battle Operation 2 доаѓа на компјутер (преку Steam), датумот на објавување не беше потврден денес – но се зафркава како „наскоро“. Оценка за играта на компјутер беше забележана пред неколку месеци, па се

Прочитај повеќе
PC

Rust во април ќе добие ново ажурирање кое ќе додаде Зиплајнови и Железнички станици

Како дел од ветените месечни ажурирања на Rust во текот на 2022 година, играта за преживување ќе додаде нова железничка мрежа и серија зиплајни на 7 април. ќе биде целосно функционален, додаден заедно со електричните линии што веќе ја опфаќаат картата. Ажурирањето на железницата е само првиот дел од плановите на Руст за целосно процедурална

Прочитај повеќе
PC

Извршниот директор на Roblox е во план да заработи $234 милиони во следните 5 години

Сето тоа е во возот со сос во Roblox Corporation, откако компанијата објави поднесок од ДИК со детали за плановите за компензација на извршната власт за следните години (благодарам, Ројтерс). Успехот на Roblox е тешко да се прецени – ако беше земја, нејзините дневни корисници би ја направиле понаселена од Канада – а друго неодамнешно

Прочитај повеќе
PC

Dune: Spice Wars влегува во Early Access во април

Dune: Spice Wars, новата стратешка игра базирана на научно-фантастичниот универзум на Френк Херберт и неговата неодамнешна филмска адаптација, ќе биде лансирана на Steam Early Access за компјутер на 26 април. Издавачот Funcom и развивачот Shiro Games – кои го направија добро ценетиот Northgard – исто така потврдија дека Fremen ќе биде една од четирите фракции

Прочитај повеќе
PC

Valve ги зголемува испораките за Steam Deck

Valve откри дека „ја зголемува испораката на Steam Deck“ сега сме во вториот квартал од годината. „Добре дојдовте во Q2! Штотуку го испративме првиот сет на е-пошта за нарачки до резервирачите на Q2 (по редослед на времето за резервација)“, твитна тимот на Valve. „Почнувајќи од денес, ги зголемуваме испораките на Steam Deck и ќе испраќаме

Прочитај повеќе