Колумна PC Еспорт

Дали Киксан ќе биде „новиот“ Сакса?

Многу е убаво чувството да си гејмер во Македонија последниве години. Сакса освојува мејџор, две години по ред светски шампиони во аматерски CS:GO, и сега уште една вест која според мене е во некои аспекти поголема и од таа за Сакса!Не знам колкумина се упатени бидејќи нашиот гејмерски свет е толку разгран, и интересите ни се

Прочитај повеќе
PC

The Last of Us Part 1 за PC е Одложена

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито

Прочитај повеќе
PC

Новите карактеристики во Cyberpunk 2077 Повторно ги Враќа Фановите

Оваа недела беше објавено ново ажурирање за Cyberpunk 2077 каде беа додадени неколку нови функции во играта за играње улоги од отворен свет. Поконкретно, играта сега поддржува NVIDIA DLSS 3 и NVIDIA Reflex на компатибилен хардвер. Се разбира, ова е релевантно само за корисниците на PC, но тоа е нешто што многу корисници на PC

Прочитај повеќе
PC

The Day Before е одложена 9 месеци поради Бизарна Причина од Steam

The Day Before е одложена речиси цела година, само неколку недели пред нејзиното објавување. За оние кои не ја следат, The Day Before е голема онлајн Survival игра за која изгледа како многу понијансана и поинтуитивна верзија на The Division доколку се спои со The Last of Us. Таа е неверојатно амбициозна и видеата што

Прочитај повеќе
PC Игрици

Одбројување до Dragonflight: Шампионите од Azeroth пристигнаа

Броиме ситно до новото продолжение (експанзија) на World of Warcraft наречена Dragonflight. Поминати се само три години од настаните во Shadowlands и конечно се враќаме во Azeroth, каде што нѐ чекаат нови изненадувања. Или може да се кажеме дека на некој начин и се враќаме (повторно) во времето. Во времето на креацијата и првите бранители!

Прочитај повеќе
PC

Потребни PC спецификации за Call of Duty: Modern Warfare 2

Пред скорешно објавување, тимот на Call of Duty: Modern Warfare 2 ги детализираше своите многу важни спецификации за PC. Покрај овие спецификации, Infinity Ward, исто така, објави дека оние кои претходно ја пред-нарачале играта дигитално ќе можат да ги добиваат своите однапред вчитани во движење од денес (19 октомври). Ова за возврат ќе ги понуди

Прочитај повеќе
PC

Потребни PC спецификации за Gotham Knights

Препорачаните спецификации за PC за Gotham Knights се потврдени, пред објавувањето на играта за во петок, и голем дел од луѓето се зачудија кога видеа какви спецификации се потребни за играта. Спецификациите беа споделени на Твитер минатата ноќ, само неколку дена пред лансирањето на играта овој петок. Минималните спецификации се: Processor: Intel Core i5-9600K or

Прочитај повеќе
PC

Најпопуларната игра на Steam Deck е Vampire Survivors

Уредот Steam Deck на Valve досега има еден тон проверени игри на Steam што може да се играат, а ако се прашувате која од нив е моментално најпопуларна, не мора повеќе да се прашувате. Оваа недела беше споделен уште еден преглед на најиграните игри на Steam Deck, рангирани во однос на часовите потрошени за нивно

Прочитај повеќе
PC Игрици

Можете да играте како Stan Lee, Kingpin, Miles Morales и да ви летаат стаорци во Spider-Man Remastered PC

Marvel’s Spider-Man Remastered објавена пред три дена за PC, а модерите напорно работеа во текот на овој викенд! Веќе има неколку модови кои го менуваат шармот на играта, како овој од BadRusMan кој имитира посинематографски стил или ги реновира визуелните изгледи, како овој ноар мод од ManWithAPlan. Има и мод кој ги оневозможува контурите на

Прочитај повеќе
PC

BIBOTS – Top-Down Roguelite шутер доаѓа на PC оваа есен

Top-Down Roguelite шутерот BIBOTS доаѓа на PC преку Steam оваа есен. Играта е паблишувана од PID Games, а девелопери се Square Squid. Исто така девелоперите најавија дека сега има достапно DEMO од играта на Steam. Ова е прегледот на играта од Steam: Bibots is a top-down shooter roguelite with an emphasis on bullet hell action.

Прочитај повеќе