Сите игри кои доаѓаат само на Next-Gen конзоли

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Fable, Starfield, Forspoken и многу други нема да дојдат наXbox One or PS4

Следната генерација, или може да се каже сегашната генерација, конечно почнува да се чувствува како актуелна генерација. Година ипол по лансирањето на PlayStation 5 на Sony и Xbox Series X/S на Microsoft во ноември 2020 година, малку е полесно да добиете конзола од следната генерација, или не. И додека вистинските игри од следната генерација остануваат мега-гига ретки, девелоперите почнуваат да ги оставаат машините од последната генерација зад себе, и да почнат со новата генерација.

Да не дојде до компликации, да, повеќето од нив излегуваат и на PC, бидејќи техничкиот капацитет за водење на најсовремени игри е и секогаш ќе биде присутен на таа платформа која постојано се развива. За духовитост: Godfall, кој првично беше објавена за на PC и PS5, излезе на PS4 минатата година. Така, да, се може да се случи. Но, засега, еве ја секоја голема игра за конзола на хоризонтот што се појавува само на PS5 и Xbox Series X/S.

Everwild (Xbox Series X/S)

Скапоцено малку се знае за Everwild, претстојната авантуристичка игра од Rare, освен фактот дека е многу, многу убава и моментално е зафатена од развојни проблеми (што сега сугерира дека можеби нема да излезе до 2024 година). Кога на крајот станува збор за конзолите, тоа ќе го направи само на Xbox Series X и Xbox Series S.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (Xbox Series X/S)

Дебито на конзоли на S.T.A.L.K.E.R., моментално планирано за декември, нема да се случи на постарите конзоли. Резервирањето на озрачените отпадоци на Чорнобил изгледа како преголем напор за сиромашниот Xbox One. Врз основа на забелешките дадени од Matt Booty од Xbox, се чинеше дека игрите на Xbox ќе се објавуваат низ генерации првата година или две по објавувањето на сериите X и S. Но, зборувајќи со Kotaku, шефот на Xbox Фил Спенсер малку го кажал тоа, велејќи: “I think we’re going to take it on a case by case basis … we’re just trying to be transparent with people about the roadmap of games that would be coming for last gen.”

Starfield (Xbox Series X/S)

Skyrim In Space нема да дојде на Xbox One. Исто така, нема да дојде на PS4 или PS5, за таа работа. На Pete Hines му е многу жал поради тоа. Иако RPG за истражување на вселената првично беше планирано да биде објавено на 11 ноември 2022 година, развивачот Bethesda оттогаш го одложи за првата половина на 2023 година.

Redfall (Xbox Series X/S)

И покрај додатокот од 7,5 милијарди долари од Microsoft, Bethesda објави две извонредни симпатизери – Deathloop и Ghostwire: Tokyo – како „ексклузивци на конзолата“ на PS5. Но, Microsoft не дозволува PlayStation да ги придобие сите ексклузиви објавени од Bethesda. Arkane’s Redfall – вампирска игра што ги натера сите да се зачудат што гледаат по нејзиното откривање на настанот на Microsoft E3 2021 – ќе се појави само на Xbox Series X/S. Првично планирано за летото 2022 година, неодамна беше одложено за првата половина на 2023 година.

The Outer Worlds 2 (Xbox Series X/S)

Оригиналниот Outer Worlds излезе во 2019 година и на PS4 и на Xbox One и се разбрануваше како ефективен Fallout, иако по дух поблиску до играњето улоги во вистинска форма на Fallout: New Vegas отколку оние кои се повеќе фокусирани на акција. Fallout 4. Obsidian, сега под капата на Xbox, нема да го објави продолжението на PlayStation. Во моментов е планиран како ексклузива за Xbox од следната генерација.

Avowed (Xbox Series X/S)

Avowed, другиот голем RPG на Obsidian во нафтоводот, исто така е планиран како Xbox Series X/S-ексклузив. Тоа е со фантастична тема, сместено во измислен свет наречен Eora, но деталите инаку остануваат скудни.

Fable (Xbox Series X/S)

Добра вест: Fable се враќа! Лоши вести: кога Fantasy-RPG ќе се врати, нема да дојде на Xbox One. И можеби ќе помине некое време додека не се случи, бидејќи развивачот, Playground Games, неодамна беше целосно пригушен на Форца Хоризонт 5 во ноември минатата година, една од најголемите игри на марки кои се појавија на Xbox во изминатата година.

Forspoken (PS5)

Благодарение на календарот за објавување што менува повеќе од возач на Grand Prix, Forspoken на Square Enix, порано позната како Project Athia, сега е една од најголемите игри на есента. Сега е закажана за PS5 на 11 октомври 2022 година. Во 2020 година, Sony рече дека ќе биде ексклузивен на конзолата за PS5 „најмалку 24 месеци“.

A Plague Tale: Requiem (PS5, Xbox Series X/S)

A Plague Tale: Requiem, восхитувачкото продолжение на Asobo Studios на A Plague Tale: Innocence, е планирано за конзолите од следната генерација – и, според издавачот Focus Home Interactive, Switch. Тоа последното е љубопитно. Гласините одамна се вртеа за модел на Switch со 4K способности, до точка каде што тоа е целосно потврдено, иако Nintendo официјално не го претстави. Реквием излегува оваа година.

Avatar: Frontiers of Pandora (PS5, Xbox Series X/S)

Повеќето игри на Ubisoft излегуваат на што е можно повеќе платформи. (Профит!) Но, не е така со Avatar: Frontiers of Pandora. Акционата игра во прво лице сместена во редуктивниот, но бујно убав свет на Џејмс Камерон е планирана за конзолите од следната генерација некое време пред да заврши фискалната година на Ubisoft, во март 2023 година. Следниот филм од серијата пристигнува во кината во декември.

Pragmata (PS5, Xbox Series X/S)

Capcom’s Pragmata — игра, заснована на нејзиниот маркетинг пред издавање, за мразење на Times Square толку многу што одите на Месечината. Булвално само тоа нешто знаеме за играта. Доаѓа на PS5 и Xbox Series X/S во 2023 година, откако беше исфрлена од нејзиниот првичен прозорец за издавање во 2022 година. Во него глуми мачка.

Dead Space (PS5, Xbox Series X/S)

Не се знае многу за римејкот на Dead Space, првпат откриена на EA во јули 2021 година, освен фактот дека тоа е редукс на преподобната научно-фантастична хорор игра на Visceral. Доаѓа на PS5, Xbox Series X/S и PC на 27 јануари 2023 година и гарантирано ќе ми даде, поточно, кошмари засекогаш. Ајде, Некроморфите беа доволно страшни пред две генерации на конзоли! Во меѓувреме, графиката стана пореална.

Alan Wake II (PS5, Xbox Series X/S)

Тоа е долг – сериозно, многу долг пат – но Alan Wake конечно добива соодветно продолжение. Кога ќе излезе, ќе ги прескокне конзолите од последната генерација. Исто така, фер предупредување: Developer Remedy има намера да биде целосна хорор игра за преживување, отстапување од поистражувачката природа на оригиналот. Ек!

Gotham Knights (PS5, Xbox Series X/S)

Gotham Knights, Open-World RPG, базирана на ликови од стриповите на DC, беше планирано како издание меѓу генерациите. Претходно овој месец, развивачот WB Games Montreal објави дека официјално ги укина верзиите на PS4 и Xbox One. Верзиите од следната генерација паѓаат на 25 октомври, кога ќе излезе и на компјутер. Извинете што разочараме, но раните снимки од игра не укажуваат на игра која има каква било сличност со одличните игри на Arkham од последната генерација.

Suicide Squad: Kill the Justice League (PS5, Xbox Series X/S)

Rocksteady, студиото одговорно за повеќето од тие игри на Arkham, имаше намера да го објави Suicide Squad: Kill the Justice League во 2022 година. Помалку од два месеци во годината, студиото ја префрли акционата игра до пролетта 2023 година.

Marvel’s Wolverine (PS5)

Insomniac веќе објави една ексклузива за PS5 (немирниот, смешно прекрасен Ratchet & Clank: Rift Apart од 2021 година), но има уште две во бункер. Еден од нив е Marvel’s Wolverine, кој нема датум на издавање и е виден само во краток филмски трејлер, првпат емитуван во септември 2021 година. Деталите се скудни, но Insomniac сигурно се докажа како ефективен снабдувач на луксузно произведено и забавно игри за играње, суперхерои.

Marvel’s Spider-Man 2 (PS5)

Вториот од двата ексклузивци за PS5 на Insomniac е соодветно продолжение на Marvel’s Spider-Man, првпат објавен за PS4 во 2018 година. Продолжението се превиткува во Мајлс Моралес, кој беше во првите редови на спин-оф во 2022 година и е поставен по настаните од таа игра . Скрстени прсти за некоја соработка! Еј, кога Sunset Overdrive би можел да го направи тоа…

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.