Senua’s Saga: Hellblade 2 пристигнува на 21ви мај

XBOX штотуку откри нов трејлер за игра Senua’s Saga: Hellblade 2 на денешниот Xbox Developer Direct, како и датумот на објавување на играта – 21 мај 2024 година.

Сепак, Ninja Theory не откри многу детали за самата приказна. Дури и страницата на Steam на играта остана неочекувано празна. За среќа, денешниот Developer Direct покажува повеќе од Hellblade 2. Се проширува на претходните трејлери, сега малку и гејмплеј, што ја прави играта малку појасна.

Ninja Theory, кои се девелопери на оригиналниот хит Hellblade од 2017 година, се вратија да работи на продолжението со издавачката куќа Xbox Game Studios. Hellblade: Senua’s Sacrifice беше моќно, брутално искуство водено од мрдната приказна. Ја спојува културата и митологијата од ерата на Викинзите со хорор елементи.

Исто така, имаше иконски изведби од актерите, а Мелина Јургенс дури и ја освои наградата за најдобрата изведба на The Game Awards за улогта на Senua. Оригиналната Hellblade продолжува да одржува „многу позитивни“ критики на Steam, години по лансирањето. Значи, очекувањата на фановите се големи за Hellblade 2, кој ќе продолжи со следното поглавје од приказната на Senua.

Senua

Продолжението веќе заработи рејтинг R 18+ во Австралија, така што играчите веројатно може да очекуваат исто ниво на интензитет.

Senua’s Saga: Hellblade 2 нема да има Физичка Верзија, само Дигитално

XBOX објави дека Senua’s Saga: Hellblade 2 нема да има физичко издание, туку компанијата и девелоперите Ninja Theory се одлучиле за лансирање само за дигитално. Откритието дојде преку блог на Xbox Wire по Xbox Developer Direct.

„Senua’s Saga: Hellblade II ќе биде игра направена од срце – игра слична по должина на првата Hellblade, со фокусирана наративност, и ќе се продава само Дигитално за $49.99“.

Официјална изјава од извршниот директор на Ninja Theory, Дом Метјуз

Цената од 50 долари за играта, Метјуз изјавди дека е одраз на пократката должина на приказната на играта во споредба со другите слични наслови. Беше споменато дека играта ќе биде слична по должина на Hellblade: Senua’s Sacrifice, што треба да трае околу девет часа за да заврши сè во играта.

Со оглед на тоа што беше само дигитално лансирање, оригиналната игра беше исто така дигитална само пред да биде објавена физичка копија една година подоцна. Издавањето на Hellblade 2 што е дигитално доаѓа само во време кога играчите се позагрижени за сопственоста на играта од кога било досега.

Неодамна, директорот за претплати на Ubisoft, Филип Трембли, изјави дека играчите треба „да се чувствуваат удобно бидејќи не ги поседуваат повеќе нивните игри така магично“.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)