Иднината на Microsoft и XBOX – Нова конзола, 4 ексклузиви на Други Конзоли, Игрите на Activision-Blizzard доаѓаат на GamePass

Нова конзола

За време на денешниот Официјален подкаст на XBOX во кој беа вклучени Сара Бонд, Мет Бути и Фил Спенсер, беше откриено дека Мајкрософт веќе инвестираат многу во следната генерација на хардвер за Xbox, односно во следната нивна конзола. Беше ветено дека Мајкрософт се обликува да го испорача „најголемиот технички скок“ со она што следува, истиснувајќи уникатна и моќна конзола што ја менува воспоставената парадигма каква што ја знаеме.

На Официјалниот подкаст на XBOX, новокрунисаната претседателка на XBOX, Сара Бонд, го разјасни она што е следно за Xbox:

We’ve got more to come. There’s some exciting stuff coming out in hardware that we’re going to share this holiday. We’re also invested in the next-generation roadmap. What we’re really focused on there is delivering the largest technical leap you will have ever seen in a hardware generation, which makes it better for players and better for creators and the visions that they’re building.

Сара Бонд

Фил Спенсер одвои малку време да зборува на темата за рачни конзоли (хендхелд со англицизам). Во последно време кружеа многу гласини за потенцијалена рачна конзола од Xbox, но Спенсер потврди дека нема што да објави – сепак тој е „голем љубител на рачни уреди“.

Игрите на Activision/Blizzard доаѓаа на XBOX GamePass

Сара Бонд со огромна насмевка на лицето изјави дека купувањето на Activision/Blizzard кое вредеше $69 Милијарди се исплатеше дека игрите конечно ќе дојдат на нивниот сервис – XBOX GamePass. Игрите ќе доаѓаат една по една, можеби во иднина по две наеднаш, но сепак се ова ќе започне наскоро со фамозната Diablo IV.

“Activision and Blizzard games are coming to Game Pass, starting with Diablo IV on March 28th! Yey!”

Сара Бонд

Најавата, исто така, имплицира дека овогодинешната игра од серијалот на Call of Duty, моментално наречена Call of Duty: Black Ops Gulf War, може да дојде и на GamePass уште на прв ден – но тоа зависи од тековниот договор за рекламирање што Activision го има со PlayStation.

Microsoft продадоа 4 Ексклузиви на Нивните Конкуренти

Мајкрософт официјално објави дека четири игри кои што се ексклузиви и од фрст-парти студија на Xbox доаѓаат на други конзоли. Мајкрософт го продаде кучата…

Главниот и газдата на XBOX Фил Спенсер изјави дека компанијата ќе донесе одредени игри на конкурентни платформи како Nintendo Switch и PlayStation 5. Иако Спенсер не сакаше да ги именува игрите, големиот медиум The Verge откри кои се четирите игри ќе бидат.

Hi-Fi Rush и Pentiment ќе бидат првите две игри што ќе бидат објавени за Switch и PS5, а потоа и Sea of Thieves и Grounded. Многумина мислеа дека одма ќе биде со големи наслови како Starfield, ама за некои игри се уште не се знае што и како.

I do have a fundamental belief that over the next five or ten years exclusive games, games that are exclusive to one piece of hardware, are going to be a smaller and smaller part of the game industry.

Фил Спенсер

Спенсер додаде дека ова нема да биде за сите ексклузиви на Xbox. Одлуките се сведуваат на она што има смисла за Xbox и девелоперите.

XBOX GamePass сервисот брои 34 Милиони корисници

За прв пат по две години, Мајкрософт даде официјално ажурирање за претплатниците на Xbox Game Pass, велејќи дека сервисот има 34 милиони претплатници.

34-те милиони се повеќе од 25-те милиони што компанијата ги пријави минатата година, што претставува зголемување од 36%. Бројките не се онаму каде што компанијата планирала да бидат, имале цел да достигне 100 милиони претплатници до 2030 година.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата