Boston Dynamics “Spot” прави голема заштита на античкиот град Помпеја

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Сме виделе како танцуваат (се отвора во ново јазиче), прават и понекогаш не успеваат на паркур (се отвора во ново таб), и генерално се плашиме за нашата иднина поради нив, но сега роботите на Boston Dynamics прават нешто ново. Да бидам целосно искрен, тоа не ме плаши помалку.

Официјалната веб-страница на Помпеја објаснува (се отвора во нова картичка) застрашувачките роботи со кучиња од Boston Dynamics моментално помагаат во заштитата на античкиот град. Кучињата, често познати како Спот, треба да помогнат во следењето на градот за знаци на ерозија, оштетување, па дури и потенцијални крадци. Тие ќе го направат тоа со помош на беспилотни летала кои летаат над нив за да обезбедат информации, како и со човечки археолози и безбедносни тимови, се разбира.

И покрај мојот страв од роботи на моќни позиции, сопоставувањето на футуристички роботи со кучиња кои патролираат во озлогласениот град Помпеја опустошениот вулкан е вистинска естетика. Тоа е како вибрациите од Fallout и Assassin’s Creed да се споени на малку заканувачки и премногу реален начин.

Помпеја е прилично добро сочуван древен град, особено за преземање на празно место на планината Везув во 79 н.е. Се смета дека ненадејната ерупција го закопала градот, пред да може да се предизвика голема штета. Оттогаш се преземаат напори да се зачува ова неверојатно парче историја, и ако кучињата можат добро да помогнат, претпоставувам дека е во ред.

Ако Spot шета по Помпеја значи дека имаме комплексен робот кој може да помине многу површини и да ги следи урнатините. Има камери и скенери и може да биде опремен со други алатки кои ќе помогнат во извршувањето на работата. Сето ова е дел од иницијативата на Паметниот археолошки парк на Археолошкиот парк на Помпеја за интегрирање на технологијата за грижа за локацијата.

Овие вештини се прошируваат дури и на можноста да ги следат напаѓачите на гробници врз основа на трагите што ги оставаат во нивните активности. Повеќето такви грабежи во Помпеја се случуваат во мали пештери низ кои луѓето се прикрадуваат. Тие се опасни, темни и не се лесни за маневрирање, особено за луѓето. За роботско куче овие тунели треба да бидат прошетка во Партенон. Иако имајќи предвид дека овие места чинат околу 75.000 американски долари, тие би можеле да станат нова цел за луѓето кои сакаат брзо да заработат од урнатините на Помпеја.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.