Noctua го лансираат својот Dual Tower NH-D12L кулер со низок профил

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Полесно е да се интегрираат во помали изданија на форма фактор.

Ние сме големи обожаватели на Noctua ладилниците овде во PC Gamer. Ладилниците на компанијата обично се меѓу нашите најдобри избор за воздушно ладење (се отвора во новото јазиче). NH-P1 е особено омилен (се отвора во ново јазиче) на неколку од тимот на PC Gamer, вклучувајќи ме и мене. Така, лесно е да се види зошто сме толку возбудени што Noctua го лансираше својот нов ладилник со двојна кула NH-D12L (се отвора во нова картичка). Неговата главна карактеристика е намалената висина. Со висок 145 мм, многу е полесно да се вгради во конструкциите во споредба со 160 мм NH-D15. Покомпактниот NH-D12L сè уште може да вклучи поддршка за вентилатор со тркалезна рамка од 120 mm.

Иако висината на ладилникот го спречува да се вклопи во навистина мала конструкција на формат, тој е доволно компактен за да овозможи компатибилност со многу куќишта mITX и mATX, бидејќи неговата вертикална висина е помала или еднаква на повеќето графички картички со целосна големина штом ќе го земете предвид одредено дополнително растојание за PCIe каблите за напојување. Дури и некои ATX куќишта што не се способни да сместат многу големи ладилници треба да можат да одговараат на NH-D12L.

Интересно, Noctua споменува компатибилност со претстојниот приклучок AM5 на AMD (се отвора во ново јазиче). Тој наведува компатибилност со матичните плочи базирани на Intel LGA1700/LGA1200/LGA115x и AMD AM4/AM5 благодарение на неговиот високо ценет SecuFirm2 систем за монтирање со повеќе приклучоци.

Кулите близначки на NH-D12L се со различни големини. Потенкиот од двата е дизајниран да овозможи компатибилност со високите RAM-модули. Noctua вели дека NH-D12L може да ги победи ладилниците од класата 92 mm, како и поголемите дизајни од 120 mm, како што е NH-U12S. Со оглед на сите работи, NH-D12L изгледа како многу добро дизајниран и дизајниран ладилник. Ако е исто толку добар како нашите фаворити на Noctua, тогаш сигурни сме дека ќе работи добро на пазарот. Noctua ја постави цената на NH-D12L на 89,90 ЕУР/УСД. Тоа воопшто не е лошо со оглед на тоа што го вклучува вентилаторот NF-A12x25r PWM кој сам се продава за 29,90 евра/УСД. Вклучува до шест години гаранција и од денес ќе биде пуштена до различни светски трговци на мало.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.