Embracer Group и WB изработуваат нови Lord of The Rings Филмови и Други Проекти

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

За време на финансискиот повик во кој извршниот директор на Warner Bros. DiscoveryDavid Zaslav, откри дека Mortal Kombat 12 доаѓа оваа година, но дополнително во разговор тој го спомна и светот на Lord of the Rings. Правта за адаптација на J.R.R., приказните и за снимање на Толкин беа дел од купувањето на Embracer Group продолжи минатата година, а копретседателите и извршните директори на Warner Bros Pictures Group – Michael De Luca and Pam Abdy, склучија договор со Embracer Group за да направат „повеќе LOTR филмови“, изјави Zaslav.

“Lord of the Rings is one of the most iconic storytelling franchises of all time, and we’re so excited.”

Warner Bros. Discovery CEO – David Zaslav

Соопштението за медиумот од Embracer Group навлегува во него понатаму без всушност да додаде повеќе вистински детали, освен да се разјасни дека ова е „повеќегодишен договор за соработка на играни филмови базирани на LOTR и The Hobbit“.

“Twenty years ago, New Line took an unprecedented leap of faith to realize the incredible stories, characters and world of The Lord of the Rings on the big screen. The result was a landmark series of films that have been embraced by generations of fans. But for all the scope and detail lovingly packed into the two trilogies, the vast, complex and dazzling universe dreamed up by J.R.R. Tolkien remains largely unexplored on film.”

Warner Bros Pictures Group CEO’s – Michael De Luca and Pam Abdy

Овие филмови и оваа зделка не се поврзани со The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim, аниме приквел што беше најавен непосредно пред Embracer Group да ги стекне правата за филм за Middle-Earth. Тоа сè уште треба да излезе во април 2024 година и е дел од истиот канон како и филмовите за Питер Џексон, а како консултант има една од нивните ко-сценаристи, Philippa Boyens. Mirando Otto исто така ја повторува нејзината улога како Éowyn. Таа ќе ја раскажува приказната, која е сместена речиси 200 години пред Господарот на прстените.

Boyens, Peter Jackson, and Fran Walsh креативниот тим зад претходните филмови на New Line, Господарот на прстените, изјавија за Variety дека Warner Bros и Embracer

“Have kept us in the loop every step of the way. We look forward to speaking with them further to hear their vision for the franchise moving forward.”

Две децении откако The Return of the King освои 11 Оскари, се чини дека Middle-Earth повторно е насекаде. Ја имавме серијата Rings of Power на Amazon, потоа за жал планираниот MMO на Amazon беше откажано, сепак, има пет видеоигри на Господарот на прстените кои треба да се појават во следните две години, вклучувајќи ги и Return to Moria и Gollum. Сетот кросовер Magic: The Gathering’s Lord of the Rings треба да се појави и оваа година и ќе биде првиот од сетовите на Magic’s Universes Beyond што ќе биде пренесен во неговата верзија за видео игри.

Тоа е многу од Господарот на прстените, и можам само да замислам дека ќе следат филмски адаптации и други спин-офови. По третиот филм за Хобитот, мислев дека луѓето ќе завршат со филмовите од Middle-Earth неколку децении. Лично, еден од моите омилени делови од Господарот на прстените е Рудниците на Морија, во кои гледаме како џуџињата кои се вратиле во домот на нивните предци биле казнети, како и нивните предци, затоа што навлегле премногу лакомо и премногу длабоко. Само нешто што ми падна на ум.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.