Activision добија тужба од $680 милиони од OpTic Gaming поради Монопол над Call of Duty сцената

Штотуку беше објавено дека Activision добиле тужба од високи членови на OpTic Gaming за нивниот наводен монопол над еспортската сцена на Call of Duty. Во написот што се појави во Bloomberg Law, беше наведено дека тужбата, која беше поднесена вчера, доаѓа по долгогодишни интензивни ограничувања, изнудувачки трошоци и поттикнување на антиконкурентен екосистем.

Тужбата е поднесена првенствено од Хектор „H3CZ“ Родригез и Сет „Scump“ Абнер од OpTic Gaming, а беше наведено дека се бара отштета од 680 милиони долари.

Некој се пука, некој си води Монопол

Во тужбата, се тврди дека Activision имаат строг монопол над сè што е поврзано со е-спорт сцената Call of Duty, од спонзорските тимови до турнирите што може да се одржат. Првично, највисокиот турнир на сцената, Call of Duty League, беше формиран за да ја замени Светската лига на Call of Duty, а инаугуративната сезона се одржи во 2020 година.

Сепак, новата лига беше критикувана од фановите уште од самиот почеток, со тоа што Activision им наплаќаше на организациите неверојатна сума од 27,5 милиони долари за да обезбеди еден од престижните слотови, франшизирајќи ја лигата и оддалечувајќи се од поотворениот формат што постоеше порано. Сега, тимовите кои што се погодени од страна на Activision на COD еспортската сцена поднесоа тужба од 680 милиони долари, што веднаш беше наидено на остар отпор од претставниците на Activision:

Mr. Rodriguez (aka OpTic H3CZ) and Mr. Abner (aka Scump) demanded that Activision pay them tens of millions of dollars to avoid this meritless litigation, and when their demands were not met, they filed. We will strongly defend against these claims, which have no basis in fact or in law.

We are disappointed that these members of the esports community would bring this suit which is disruptive to team owners, players, fans, and partners who have invested so much time and energy into the Call of Duty League’s success.

Во едно од најопасните тврдења во тужбата, се тврди дека Call of Duty League дека Activision се збогатила со целосна кражба на парите на голем дел од тимовите и играчите. Многу тимови не ги добиле своите вистински заработки и финансии, и тврдењата се дека се во џебовите на Activision.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата