Најдобрите ТВ серии од 2022, до сега…

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Сме само дел од годината и 2022 е веќе апсолутно преполна со нови претстави. За разлика од другите најдобри списоци што ги објавивме (филмови! игри! аниме!), ТВ е повеќе постојан потоп овие денови, со фонтана од стриминг услуги кои споделуваат повеќе емисии отколку што разумен човек би можел да биде во чекор. Со оглед на тоа, ние сме тука да ви помогнеме да ги соберете некои од најдобрите емисии во годината досега. Последниот дел е клучен – ова е список што очекуваме да го ажурираме неколку пати во текот на годината, бидејќи новите емисии паѓаат, постарите емисии се вселуваат во нашите сеќавања, а ние (како и сите други) ќе ги достигнеме неопеаните скапоцени камења од 2022 година. Што се смета за шоу од 2022 година? Мило ми е што прашавте. Секое шоу каде што оваа сезона заврши во 2022 година. И не грижете се ако изгледа дека вашето омилено шоу паѓа на листата; оваа листа е по редослед „најновата прва“, така што новите додатоци ќе се додаваат на врвот додека го прават сечењето.

Peacemaker

Ако „Guardians of The Galaxy“ покажаа како Џејмс Ган може да слика во редовите за да формира една од подобрите скрипти на MCU, тогаш Peacemaker покажува што може да постигне кога ќе му се даде релативно слободно управување. Херојот од C-string Peacemaker беше најпознат по тоа што го инспирираше комичарот на Watchmen или беше совршениот шупак на The Suicide Squad. Пост-миротворецот, Ган го покажа во сета негова човечка слава: со недостатоци, интензивен, ранет, грижлив, беспрекорен танчер, бисексуалец, најдобар пријател на Вигиланте. Во текот на сето тоа, Џон Сина како Миротворец успева да дотерува вистински патос, истовремено закотвувајќи ја цврстата актерска екипа која е вешти во тонските лулашки на Ган. Во овој момент, тоа е еден од ретките проекти за суперхерои што е лесно да се вкорени за следното поглавје. Еве уште многу прегратки со орли.

Our Flags Means Death

Гледачите кои се приспособат на пиратската комедија „Нашето знаме значи смрт“ на Дејвид Џенкинс затоа што слушнале многу за режисерот на „Тор: Рагнарок“ и „Лов за дивите луѓе“, Таика Вејтити во серијата, или за нејзината нежна романса во романса, можеби ќе бидат изненадени. научете дека ниту еден од тие елементи навистина не влегува до епизодата 4 од серијалот од 10 епизоди. Џенкинс му објасни на Polygon зошто тоа мораше да се случи за да успее приказната, но резултатот е дека гледачите кои сакаат целосно емотивно влијание на серијата мора да се држат до неа преку некоја лесна рана комедија која потсетува на раните епизоди на она што правиме во Сенки. Таа комедија има свој шарм и поставува многу важни запчаници во движење, но исто така само го задева целосното моќно влијание на Нашето знаме, додека Вејтити и неговиот долгогодишен партнер во филмовите Рис Дарби, играат комични верзии на пирати од реалниот живот. Црнобрад и Стед Бонет, и двајцата трпат кризи на личниот идентитет и ги наоѓаат одговорите еден во друг. Нашето знаме никогаш не престанува да биде звучно долго, а парадата на ѕвонечите на комедијата кои влечат камео – вклучувајќи ги Лесли Џонс, Фред Армисен, Вил Арнет, Ник Крол и Кристен Шал – ја одржува акцијата жива. Но, до крајот на првата сезона, тоа е исто така слатка, паметна покана за гледачите да избегаат и самите да станат пирати – или барем да ги испитаат нивните претпоставки за сопствените животи и љубови.

Ranking of Kings

Рангирање на кралевите е фантастична серија каде монарсите се мерат според нивните дела, и уште поважно, нивната сила. Влегува Бојџи, мало, срдечно момче кое е следно во редот да го преземе тронот од неговиот болен татко, кој е крал. Бојџи не е физички силен и се бори да зборува, што го наведува да комуницира првенствено преку знаковен јазик. Меѓутоа, онаму каде што неговите карактеристики може да недостасуваат во споредба со другите потрадиционални лидери, тој го надополнува со срце. Во првата епизода тој буквално ја симнува кошулата од грбот за некој што има потреба. Бојџи е еден од најтрогателните и најпривлечните аниме протагонисти што сум ги видел на екранот. Рангирањето на кралевите ги наплаќа дури и најбаналните моменти со најголемите влогови; Тоа го прави несмртоносниот спар помеѓу Бојџи и неговиот полубрат некако да се чувствува поважен од борбата меѓу боговите. Тој го прави совршениот протагонист, бидејќи неговиот мал раст и чувството на стравопочит прават една земја со фантазија населена со големи, волшебници и џинови да се чувствува уште пограндиозно. Како што се вели, Бојџи е далеку од тоа да биде единствениот лик кој се истакнува. Заедно со него е неговиот придружник, Кејџ, кој е единствениот преживеан од некогаш прогонуваниот клан, како и неговиот полубрат Даида, кој се бори да најде начин до власт кој ќе се чувствува верен на него. Рангирањето на кралевите функционира затоа што би умрел за Бојџи. Сепак, оваа серија е повеќе од аутсајдерска приказна. Врз основа на мангата напишана и илустрирана од Сосуке Тока, анимето ги закова сите фиксации на одличната серија од фантазија: интригантни суштества, мистична и мрачна магија, интриги во палатата и авантура што го носи малото момче во длабочините на пеколот. Досега е неверојатна серија и не можам доволно да ја препорачам.

Abbott Elementary

Моккументарниот формат на ситком е направен до смрт во овој момент, но против сите шанси, Abbott Elementary успева да ја освежи таа формула и да и вдахне нов живот. Едноставно има смисла дека училиштето би било предмет на документарен филм. Најдобриот дел од Abbott Elementary е тоа што секој од наставниците едноставно се чувствува вистински, како учител што веројатно сте го имале во еден или друг момент во животот. Шерил Ли Ралф и Џенел Џејмс ја командуваат актерската екипа како мудра воспитувачка во градинка Барбара и алергиска на работа, самобендисана директорка Ава, но од желна и понекогаш наивна Жанин (Квинта Брунсон, исто така и креатор на серијата) до паметната уличарка, родена во Филаделфија, Мелиса (Лиза Ен Волтер). ), сите ликови се живописни, неуредни и расположени на свој начин. И сите тие учат еден од друг, така што никој не е задник на сите шеги и наместо тоа, тие имаат свои посебни силни и слаби страни – и посебни чуда околу нив што ги прават смешни. Исто така, дополнителниот бонус од тоа што децата се апсолутно симпатични го прави Abbot Elementary особено посебен.

Severance

Се чини дека отпремнината не треба да функционира толку добро како што функционира. Секој дел од научно-фантастичниот трилер – од неговите строго наместени изведби до евокативно нискиот резултат, дури и до самиот концепт на шоуто – се чувствува како чин на висока жица, серија чинии што се вртат на врвот на стаповите и остануваат совршено избалансирани . Светот каде што Lumon Industries им дозволи (или, уште повознемирувачки, бара) работниците да ги отсечат нивните работни и домашни идентитети е лут и методичен, како слика на Ешер да оживее. На крајот на краиштата, што имаат заедничко твојата работа и личното јас освен тоа што се случува да бидеш иста личност? Како што отпремнината открива колку се различни тие интереси, резултатот станува сè позастрашувачки бидејќи стручно нè потсетува на она што всушност е изгубено дури и во најчистите рамнотежи помеѓу работата и животот.

Pivoting

Кога најдобрите пријателки Ејми (Елиза Купе), Џоди (Џинифер Гудвин) и Сара (Меги Кју) ја губат својата пријателка Колин, средовечната тројка на нејзиниот погреб се заколна дека ќе престане да го троши своето драгоцено време и да ги прави работите што ги одложувале. . Сара ја напушта кариерата како хирург и почнува да работи во самопослуга. Ејми престанува да ја користи кариерата како изговор да се крие од семејството. А Џоди одлучува да биде поимпулсивна и да флертува со својот личен тренер. И покрај невообичаено мрачната премиса и драстично навидум пилот, Pivoting е ведра, остра комедија која најмногу се истакнува по тоа колку се втемелени нејзините ликови. Не нужно во нивните одлуки и начин на живот од високата средна класа, туку во нивното пријателство каде сите се грижат еден за друг, но исто така знаат дека создавањето нови пријатели е премногу работа за да се направи нешто друго освен да се поддржуваат едни со други. дури и кога еден од нив е идиот.

Grand Crew

Запрете ме ако сте го слушнале ова: ситком изграден околу група пријатели кои се дружат, добро се забавуваат и заедно се впуштаат во откачени хиџини. Гранд Кру, една од најновите получасовни комедии на Ен-Би-Си, секако го следи примерот (следи група црнци пријатели во Л.А. кои се дружат заедно во вински бар; следуваат збунувања). Но, тоа е повеќе од само единствен влез во долгата листа на емисии за дружење, тој е неверојатно солиден. Единствената слабост на актерската екипа е и нивната сила: тие го закотвуваат шоуто со неверојатно јасна рачка за тоа кои се нивните ликови. На моменти може да се чувствува како шоуто да ја става количката пред коњот – актерската екипа е силна и смешна додека шоуто е оставено да ги достигне. Но, за разлика од другите реликвии кои се враќаат во ситком што на крајот се чувствуваат како реликвии, Grand Crew им дозволува на актерите да се чувствуваат како навистина да играат. Како и виното и сите одлични ситкоми, почнува силно и се подобрува само со возраста. Еве да отвориме уште една сезона и да ги оставиме ликовите да растат уште повеќе.

The Righteous Gemstones

Злобната приказна на Дени Мекбрајд за американските неуспешни деца достигна нови височини и ексцеси во 2-та сезона, додавајќи ги Џејсон Шварцман и Ерик Андре во актерската екипа која веќе е исполнета до работ со комичен талент. Како што рече мојот ценет колега Џошуа Ривера, „една епизода на Дени Мекбрајд често ќе каже повеќе за Америка отколку цела сезона на една од вашите мали богати драми и има голема прдежна шега“. Втората сезона на Gemstones се надоврзува на основата на првата сезона и продолжува да го држи своето место како телевизија што не може да се пропушти (особено ако сте во ред со повремените замолчени засновани на повраќање). Тој воведува нов контекст за воспитувањето и потеклото на семејниот патријарх Ели (Џон Гудман), поврзувајќи го приказот на професионалното борење директно со театралноста на евангелските мегацрковни претстави, сето тоа додека методично ги каталогизира повторените неуспеси на неговите (урнебесно неспособни) деца да ги изградат своите сопственото наследство. Мекбрајд и со. истакнете ја апсурдноста на нашиот моментален момент со комедија која е истовремено остро набљудувана и бурно вулгарна.

All Creatures Great and Small

Во телевизиски свет исполнет до гребенот со полициски процедури и 10-часовни филмови исечени на чекори од еден час, Сите суштества големи и мали се издвојува како шармантна ветеринарна серија сместена во бујната село на Јоркшир Дејлс. Втората сезона на Сите суштества ја задржува и се надоврзува на привлечноста на првата сезона, со врвен продукциски дизајн, прекрасна кинематографија и комплицирани ликови исполнети со живот. Нашите централни ликови се разгрануваат од нивните воспоставени калапи од првата сезона, исто така. Џејмс (Николас Ралф) дава приоритет на она што го сака во животот и каде е „домот“, Зигфрид (Семјуел Вест) смислува како да му покаже на својот брат дека се грижи за него, Тристан (Калум Вудхаус) (најчесто) расте и станува возрасен, а г-ѓа Хол (Ана Медли) повторно го зазема својот идентитет како своја личност. Сите актери се феноменални, предводени од Вудхаус и Медли, на кои им е даден значително побогат материјал за работа оваа сезона. Додека Втората светска војна се наѕира на хоризонтот, втората сезона на Сите суштества става во фокус една од главните теми на шоуто: малите, но значајни начини на кои можеме да направиме разлика во животите на оние околу нас, животните и луѓето. слично. (Како што често нè потсетуваат ликовите, да се биде добар ветеринар не е само животните – луѓето се тешкиот дел.) Љубовна ода на оригиналната серија и книги со една од најшармантните почетни наслови на ТВ, Сите Суштества е за тешкото, вредно стремеж да се грижиме за сите живи суштества околу нас, најдобро што можеме.

The Marshawn Lynch episode of Murderville

Никој не е повеќе игра од Маршаун Линч кога ќе дојде во Murderville. Поранешниот НФЛ што се враќа може да добие високи оценки само затоа што неговата беспрекорна транзиција во крал на комедијата е нешто како изненадување, но тој го заработува местото на оваа епизода на оваа листа со секоја отфрлена изрека. Она што е одлично за изведбата на Линч е тоа што тој е целосно склон на кловн кога се во прашање сценаријата (кој знаеше дека ќе му направи толку добро огледало на Роб Хјубел?), но исто така прави целата работа да се чувствува како комедија на пријател-полицаец. Без разлика дали тој ги поддржува предлозите за ДНК на куклата на Сиетл или го брани процедуралниот вкрстен разговор – „Тогаш постапи како да не можеш!“ му вика на сведокот кој вели дека може да слушне сè што зборуваат – Линч го става тимот на грб и само трча со него.

The Orbital Children

По речиси 15 години од неговото последно оригинално аниме, режисерот на Dennou Coil, Мицуо Исо се враќа со The Orbital Children, аниме од шест епизоди (објавено во Јапонија како два долгометражни филмови) следејќи ја приказната за пет деца заглавени на комерцијална вселенска станица на на работ на катаклизмична катастрофа. Преку вртоглава таписерија на богато градење свет оживеано преку прекрасна анимација, Iso и ко. исткајте приказна за полнолетството што ги одзема животите на пет доверливи деца и ги става во пропаст на експанзијата на човештвото во огромната непозната вселена. Тоа е брилијантно аниме со густа, убава визуелност што ги наградува и внимателните гледачи за прв пат и повторувачките часовници подеднакво.

Yellowjackets

Ниту едно шоу не пристигна со толку многу пица кон крајот на 2021 година како што направија Yellowjackets. Со пилот во режија на Карин Кусама, шоуто прескокнува помеѓу група тинејџерки во 1990-тите, заглавени во дивината откако нивниот авион се урнал на пат кон фудбалски турнир, и нивните постари колеги, секоја сè уште се справува со трауматичното искуство – и исто така, некој мистериозно ги уценува за нивното време во шумата. Yellowjackets е креативно самоуверен од скокот, вешто го балансира својот акт и полека ги разоткрива своите грандиозни дизајни, дури и кога немате идеја што да направите од нив. Дури и со малку мело (според нивните стандарди) финале, втората сезона на Yellowjackets ќе го има моето целосно внимание. Без разлика дали се работи за справување со неуредни ликови, шумски абортуси или натприроден култизам, Yellowjackets се очигледно на врвот на класата.

Station Eleven

Можеби нема шоу полесно и потешко да им се препорача на луѓето оваа година. Станицата Единаесет, базирана на истоимениот роман, следи неколку ликови додека живеат низ смртоносна пандемија и откриваат како изгледа животот „после“. Неговиот пилот е веднаш зафатен, благодарение на внимателното пишување и сликите што се копаат во вашиот ум; исто така, се разбира, е ужасно темпирана, со оглед на тековната пандемија и брановите на нерешена тага што ни се мијат околу глуждовите секоја минута од денот.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.