Продолжението на Breath Of The Wild е одложено за 2023, Nintendo се извинува за ова

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Ве молиме, не пукајте во гласникот. Продолжението на Легендата за Zelda: Breath of the Wild е одложено до пролетта 2023 година, објави Нинтендо во кратко видео денес.

„Претходно објавивме дека се стремиме кон издание на оваа игра во 2022 година. Сепак, решивме малку да го продолжиме времето за развој и да го смениме изданието на пролет 2023 година. За оние од вас кои со нетрпение очекуваа да излезе оваа година, се извинуваме“.

Eiji Aonuma

Продолжението на Легендата за Zelda: Breath of The Wild – што вие и сите што ги знаете едноставно го нарекувате BotW 2 – првпат беше објавено на Е3 2019 година. Потоа помина две години лежејќи во Земјата на гласините пред повторно да се појави на минатогодишниот Е3, каде во блескав, ако е краток, трејлер беше прикажан Линк како паѓа низ воздухот во кадри кои потсетуваат на мечот Skyward од 2011 година. Во денешното соопштение, Аонума забележа како BotW 2 е поставен и на земјата, на небото и „потаму“. По неприкажувањето на наградите за игри во декември, „botw 2“ почна да биде тренд на социјалните мрежи бидејќи, три години и сметајќи во маркетинг притисокот, Нинтендо сè уште не го откри официјалното име на играта. (Не, Нинтендо конечно не се повлече Завесата во денешната објава. Насловот во моментов е задржан бидејќи можеби потенцијално би можел да открие клучни детали за наративот на играта.)

Продолжението на Легендата за Zelda: Breath of The Wild беше основата на импресивно наредената верзија на Нинтендо за годината, заедно со игрите како Splatoon 3, Pokémon Legends: Arceus, Kirby and the Forgotten Land, Xenoblade Chronicles 3, a Bayonetta сосема нови Марио Страјкерс (по ѓаволите), и нова генерација на игри Покемон, верзии Скарлет и Виолет. Дури и без BotW 2, играчите на Switch имаат многу да ја искористат оваа година, иако ќе треба да почекаат уште малку за ова особено очекувано продолжение.

„Со цел да го направиме искуството на оваа игра нешто посебно, целиот тим за развој работи посветено на оваа игра, затоа ве молиме почекајте уште малку“

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.