Сите VRR игри оптимизирани за PS5

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

VRR (Variable Refresh Rate) е карактеристика за PlayStation 5 која работи во тандем со компатибилни телевизори за да ги израмни проблемите со перформансите што може да се појават во игрите. Ќе можете да ја примените оваа технологија на сите ваши игри со овозможување на префрлање во поставките на вашиот систем. Сепак, многу игри се дополнително ажурирани за целосно искористување на функцијата. На оваа страница, како дел од нашиот водич за PS5, ги наведовме сите VRR оптимизирани игри за PS5.

VRR ќе работи со сите игри на PS5 ако го направите следново. Apply to Unsupported Games toggle in Settings > Screen and Video > Video Output. Сепак, одредени игри се специјално оптимизирани за функцијата. Во случајот на Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, на пример, играта секогаш ќе насочува кон HDR (Higher Dynamic Resolution) кога е овозможен VRR, без оглед на Graphic Settings, што ќе ѝ овозможи на технологијата да ги исчисти сите последователни пречки во брзината на сликите. Имплементацијата, се разбира, ќе варира од игра до игра.

Сите PS5 игри оптимизирани со VRR за PS5:

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.