PlayStation Игрите Stray и Cult of the Lambs добија потенцијален датум на издавање

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Објавени се нови периоди за кога да ги очекуваме некои од претстојните инди игри, вклучувајќи ги Stray и Cult of the Lamb.

Во твит од PlayStation, кој доаѓа и со шарен тизер, компанијата откри дека Stray ќе дојде на конзолите ова лето. Претходно ни беше даден период „почетокот на 2022 година“, но, со оглед на тоа што сега сме во Q2 и не ни беше кажано поконкретен датум, оваа нова временска рамка не е баш изненадување.

Заедно со Stray, ова лето ќе излезе и We are OFK. Во меѓувреме, Cult of the Lamb, кој претходно беше закажано за објавување „подоцна оваа година“ ќе ни се појави оваа есен.

Stray ќе ги стави играчите во шепите – на преслатка мачка. Кога се во оваа чиста улога, играчите ќе можат да го истражуваат постапокалиптичниот сајбер-град со дроид другар со тоа што ќе бидат скришум, пргав и, понекогаш, малку досаден за жителите на градот.

Но, ако сте помалку негувател на мачки, а повеќе љубители на јагнешко месо, тогаш ќе играте Cult of the Lamb. Во оваа темна цртана авантура, играчите ќе можат да започнат свој култ во „земјата на лажните пророци“.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.