Новиот контролер за PS5 – PlayStation Access

Sony денес го објави датумот на лансирање и цената за својот претстоен PlayStation Access контролер, кој ќе биде компатибилен со PS5 конзолите. Во текот на изминатите неколку години, пристапноста стана поголем фокус за производителите и развивачите на видео игри ширум светот. Во стремежот да ги направат игрите подостапни за пошироката публика. Мајкрософт објавија свои уникатни контролери кои им овозможуваат на оние со различни попречености да играат игри што вообичаено не би можеле да ги искусат. Сега, PlayStation треба конечно да го објави свој контролер од овој тип во последниот месец од 2023 година.

Споделено на блогот на PlayStation денес, беше откриено дека PlayStation Accees треба да се појави подоцна оваа година на 6 декември. Самиот контролер ќе се продава за 89,99 долари и е подготвен да се појави на Pre-Order на крајот на следната недела на 21 јули преку PlayStation Direct и други трговци. Во споредба со нормален контролер, овој модел на Access ќе доаѓа со различни копчиња и капачиња за стапчиња за да го направат високо приспособлив. Во суштина, поентата на контролорот за PlayStation Access е дека може да се реконфигурира на многу различни начини за да се приспособат на оние кои не можат да го користат стандардниот контролер DualSense на PS5. За тие што можеби не им е јасно се уште, ова не е контролер за сите, ова е контролер за лицата со попреченост.

Контролерот PlayStation Access е еден од многуте нови хардверски парчиња што Sony ги објавува за PS5 оваа година. Претходно во 2023 година, PlayStation го пушти DualSense Edge, кој е верзија од повисоко ниво на стандардниот DualSense која има приспособливи делови. Надвор од овие контролери, Sony неодамна го претстави и она што го нарекува „Project Q“, што е уред за стриминг базиран на клауд гејминг што може да се користи за играње игри на PS5 на рачен начин. И ако сите овие нови додатоци не беа доволни, Sony исто така се шпекулира дека ќе објави нов модел на самиот PlayStation 5 подоцна оваа година кој ќе има отстранлив диск. Самиот Sony сè уште не ги потврди овие гласини, но по голема веројатност, оваа верзија на конзолата би можеле да ја видиме наскоро откриена.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!