Nintendo искоментира за Поскапувањата на PlayStation 5

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

По изненадувачката објава на Sony дека ќе ги зголеми цените на конзолите за PlayStation 5 и PlayStation 5 Digital Edition во одредени региони, Nintendo сега ги разгледа своите ценовни стратегии за семејството на конзоли Nintendo Switch. Коментарите на Нинтендо на оваа тема следат по одговорот од Мајкрософт кој на сличен начин ја адресира загриженоста на потенцијалните купувачи кои се загрижени дека другите големи производители на хардвер би можеле да го следат примерот на Sony и да ги зголемат нивните сопствени цени.

За среќа за оние кои сè уште размислуваат да купат Nintendo Switch или некој од поновите модели, изгледа дека тоа нема да биде проблем. Како и Microsoft, Nintendo не гарантираше дека никогаш нема да ги зголеми цените гледајќи како работите секогаш може да се променат подоцна, но засега, цените на Nintendo Switch ќе останат исти. Во изјавата споделена со Eurogamer, портпаролот на Nintendo се повика на цитат од претседателот на Nintendo, Шунтаро Фурукава, кој неодамна рече дека компанијата во моментов нема планови да ги менува цените на хардверот.

“While we cannot comment on pricing strategies, we currently do not have any plans to change the price of our hardware due to inflation or increased procurement costs in each country,” Furukawa’s quote referenced in Nintendo’s statement said. “We will determine our future pricing strategies through careful and continued deliberations.”

Изјавата на Nintendo продолжи да сугерира дека тврдењата на Furukawa сè уште се точни неколку месеци подоцна, велејќи:

“While the final price to consumers is always determined by retailers, as Mr Furukawa stated, Nintendo has no plans to increase the trade price of its hardware.”

Плановите на Sony да ги зголеми цените на конзолите PlayStation 5 и PlayStation 5 Digital Edition беа претставени во четвртокот во блог пост во кој детално се опишани како би изгледале овие нови цени. Овие зголемувања на цените се припишуваат на „глобалното економско опкружување, вклучително и високите стапки на инфлација“ и ќе влијаат на Европа, Велика Британија, Јапонија, Кина, Австралија, Мексико и Канада. САД, изненадувачки, беа изоставени од списокот на региони каде што цените ќе бидат зголемени, а Sony конкретно рече „Нема да има зголемување на цената во САД“.

Иако не е една од најголемите три во однос на хардверот за игри, Мета исто така неодамна објави дека цените на Meta Quest 2 ќе бидат зголемени со тие промени кои сега се на сила. Тоа покачување на цената не беше припишано на инфлацијата, туку на желбата на Мета да продолжи да инвестира во виртуелната реалност и да „инвестира на долг рок и да продолжи да ја води индустријата за VR напред со најдобриот хардвер во својата класа, игри со акции и врвни истражување на патот до вистински уреди од следната генерација“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.