Во мај се отвара првиот META Store

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Комапнијата META денес го претстави својот прв Meta Store. Се работи за првиот физички малопродажен простор, кој ќе се отвори на 9ти мај во кампусот Burlingame, California. Во Meta Store, ќе можете да стекнете практично искуство со сите хардверски производи на META.

Преку интерактивни демоа, ќе можете да остварувате видео повици со некои вработени или други луѓе со Portal, да дознаете како Ray-Ban Stories може да ви помогнат да останете присутни со светот околу вас и да ја истражувате магијата на VR со Quest 2 демо. Исто така, се олеснува купувањето на Portal, Ray-Ban Stories и Quest онлајн, а тоа е во новиот Shop таб на meta.com.

“Once people experience the technology, they can gain a better appreciation for it. If we did our job right, people should leave and tell their friends, ‘You’ve got to go check out the Meta Store.’”

Martin Gilliard, Head of Meta Store

Влезете во Meta Store и ќе откриете како Ray-Ban Stories ви помагаат да снимате и споделувате спомени без да бидете оддалечи од моментот. Можете да пробате многу различни наочари кои што имаат уникатен стил, боја и оквири (вид/големина на стакло) за да ги најдете совршените за вас. Откако ќе влезете внатре, можете да упатите видео повик до некој вработен или некој што работи во META за целосно да ги истражите неговите можности, да ја пробате The Smart Camera и да правите Story Times.

The Meta Store, исто така ќе располага со интерактивен ѕид за прикажување на квалитетот и карактеристиките што ги нуди Quest 2, кој ви овозможува да го истражите хардверот, неговите додатоци и широчината на содржината. Последно, но не и најмалку важно е извонредна демо област на Quest 2, каде што можете да пробате Beat Sabre, GOLF+, Real VR Fishing или Supernatural на голем заоблен LED екран кој што е големина “ѕид до ѕид” што го прикажува она што го гледате во Headset-от.

“Having the store here in Burlingame gives us more opportunity to experiment and keep the customer experience core to our development. What we learn here will help define our future retail strategy.”

Martin Gilliard, Head of Meta Store

Целта на The Meta Store е да им се покажат сите производи на META, притоа давајќи им увид во иднината додека оживува метаверзумот.

“The Meta Store is going to help people make that connection to how our products can be the gateway to the metaverse in the future. We’re not selling the metaverse in our store, but hopefully people will come in and walk out knowing a little bit more about how our products will help connect them to it.” 

Martin Gilliard, Head of Meta Store

Почнувајќи од 9 мај, продавницата ќе биде отворена од понеделник до петок од 11:00 до 18:00 часот попладне. С322 Airport Blvd in Burlingame, California. Ќе можете да купите додатоци за Quest 2, самиот Quest 2 уред и уреди за Portal. Ако сте заинтересирани да купувате Ray-Ban Stories, вработен во продавницата ќе ви помогне како да го сторите тоа.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.