Hideo Kojima работи на нова игра слична на Metal Gear Solid

Хидео Коџима се појави од никаде како нинџа на изминатиот „State of Play“ по објавувањето на целосно нов трејлер за приказната за Death Stranding 2 која искрено нè остави со повеќе прашања отколку одговори… Класично нешто за Коџима… Тоа беше бизарен пробив на игра која ветува дека ќе ни го изврти умот.

Неговото појавување беше наменето дека Коџима влегува во колаборација со PlayStation да најави дека работи на неоткриен наслов за акциона шпионажа која е целосно поддржана од техничката моќ на SIE. Беше кажано дека ќе ги „спои границите помеѓу филмот и игрите“, но и покрај премисата, нема никаква врска со Metal Gear Solid франшизата. Одма да кажеме дека ова не е “OD” играта, таа игра ќе биде есклузива за XBOX, овде се работи за PlayStation.

Kojima ги води и XBOX и PlayStation

Со години, играчите тагуваат по она што може да се нарече загубата на Metal Gear Solid. Поминаа речиси десет години откако Коџима го напушти Konami и се збогува со Metal Gear, преминувајќи на она што може да се смета за позелени пасишта. Оттогаш тој процвета во креативна почит додека Metal Gear страдаше неизмерно. По неговото заминување, Metal Gear Survive беше објавен и брзо стана најлошо оценет наслов Metal Gear досега.

Сепак, се чини дека Коџима не е сосема готов со концептот на тактичка шпионска акција. За време на настанот PlayStation State of Play, Коџима задеваше целосно нов проект фокусиран на премиса за акциона шпионажа која ќе содржи „современа технологија и познати актери“. Kojima Production во последователна објава на социјалните мрежи изјви дека „ќе понуди речиси реална графика и нов поглед на интерактивна забава“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)