God of War Ragnarök добива Бранови од Негативни Рецензии

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

God of War Ragnarök е ужасно погодена со бран на негативни критики од корисниците по едно од најуспешните лансирања во историјата на видео игрите, и најдоброто лансирање во историјата на PlayStation. God of War Ragnarök беше една од најочекуваните игри за оваа 2022 година. Претходникот ја освои најголемата награда – Game of the Year во 2018 година, победувајќи ги хитовите како Red Dead Redemption 2 и Marvel’s Spider-Man. God of War Ragnarök ја заработи својата возбуда откако претходната игра беше крената како ремек дело од обожавателите и критичарите. Sony, исто така, го најави продолжението пред објавувањето на PS5, давајќи им на сопствениците на новата конзола нешто на што треба да очекуваат. По неколку месеци долготрајна тишина, маркетинг кампањата за играта правилно започна во текот на летото, но сепак беше воздржана да ги задржи тајните на играта. По објавувањето, God of War Ragnarok беше пофалена и стана најбрзо продаваната игра на PlayStation во историјата.

Продолжението Ragnarok беше премногу чекана од илјадници гејмери низ целиот свет до степен што уште пред да излезе самата игра беше насилно победувано за играта да добие Game of The Year. Причината зошто фановите пристилно го правеа тоа е бидејќи Ragnarok оваа година го имаше најголемиот противник што за жал немаше никаков начин да ја победи! Elden Ring ја освои наградата Game of the Year и навистина немаша начин да ја победи. Иако Ragnarok освои огромен број награди на Video Game Awards 2022, сепак Elden Ring си ја зема најголемата и најбитната.

После победата (и малку пред) God of War Ragnarok доби огромен бран на негативни рецензии од луѓе на Metacritic. Иако можеби не е фер да се нарече „бомбардирање“, бидејќи играта сè уште има солиден резултат од 7,9 User Score, таа се чувствува како силен контраст со претежно позитивните критики. Многу негативни критики и даваат на играта 0 (НУЛА?!), што едноставно изгледа нефер да не кажеме педерски и моронски, со оглед на тоа дека играта е целосно функционална дури и ако не ви се допаѓаат нејзините креативни одлуки. Различни критики ја наведуваат играта како „досадна“, „повторлива“ и „преценета“. Некои дури го нарекуваат темпото на играта, забележувајќи дека таа премногу ја запира акцијата за да ја раскаже својата приказна и го принудува играчот на долги замарања.

Се разбира, ова се прилично фер критики сами по себе, дури и ако резултатот изгледа како хипербола. Сепак, некои од овие негативни прегледи на корисниците почнуваат да ги покажуваат нивните вистински намери зад нивниот резултат. Еден преглед се спротивстави на „вметнувањето модерна политика во медиумите“ без да елаборира што значи тоа, а друг го обвини за нивните проблеми со играта на Sony Santa Monica што вработува „женски“ и „развивачи на lbgtq“. Последната рецензија, исто така, се пожали дека Кратос го направил премногу мек, што резултирало со „слаб“ и „женствен“. Иако секој има право на свое мислење, некои од овие прегледи на корисниците дефинитивно се чувствуваат малку чудно.

Некои од овие негативни рецензии на корисниците почнуваат да ги покажуваат нивните вистински намери зад нивниот резултат. Една рецензија се спротивстави на „вметнувањето модерна политика во игрите и медиумите“ без да елаборира што значи тоа, а друг ја обвини играта за нивните проблеми со играта на Sony Santa Monica што вработува „девојки како девелопери и развивачи кои се дел на LGBT“. Последната рецензија, исто така, се пожали дека Kratos го направиле премногу мек и слаб изглед кој личел на жена…… Иако секој има право на свое мислење, некои од овие прегледи на корисниците дефинитивно се чувствуваат малку чудно.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.