ЛЕЛЕ ЛУЃЕ ШТО НАПРАВИВМЕ!! (по втор пат)

Што е подобро од една меѓународна титула? Две! Нашите момци повторно успеаа да издвојат победа на меѓународниот еспорт шампионат, IESF WEC 14. По долга битка низ плејоф фазата, нашите момци повторно успеаа да го веат македонското знаме како шампиони во CS:GO.

Нашите легенди,
Дамјан “kyxsan” Стоилковски
Јане “aidKiT” Апостолоски
Александар “CacaNito” Ќулукоски
Даниел “dan1” Глигоров и
Павле “stYleEeZ” Стојановски

заслужено добија место на првенството преку нивната победа во европските квалификации и со тоа добија директно место на меѓународното првенство. Нивната европска победа ги пласираше директно во плејоф фазата каде што се соочија со Индонезија, Тим IESF, Аргентина, Германија и Монголија. Иако претрпија пораз против Тим IESF, што ги спушти во долната половина, успеаа да се вратат во финалето каде што се соочија со Монголија, и со резултат од 3-1 успеаа да ја осигураат шампионската титула. За оваа титула се бореа 36 држави.

Во ова првенство, Македонија се натпреваруваше и во Dota 2 и еFootball™, но за жал нивниот пат не траеше долго. Сепак голем аплауз за истрајноста и посветеноста на Давид “Dgarevski21” Гаревски во eFootball™, и Александар “Kanao” Ивановски, Горазд “Gogo” Мамуровски, Ристе “Risk” Нелоски, Стефан “KralotBulo” Станојковски и Игор “Stojkov” Стојков во Dota 2. Гаревски успеа да се пробие низ групната фаза, но претрпи пораз против Саудиска Арабија, кој што го оневозможи да премине во плејоф фазата, додека нашите доташи беа покорени од страна на Тајланд во плејоф. 

Во секој случај, ова досега е најголемата македонска репрезентација на меѓународниот шампионат WEC, и се надеваме дека догодина истиот ќе биде поголем и ќе донесе повеќе победи.

Во текот на овој шампионат најмногу победи беа издвоени од страна на домаќините Индонезија во Dota 2, eFootball™ и Mobile Legends: Bang Bang. Другите победи ги осигураа Пакистан во Tekken 7, Казахстан во PubG и Полска во Female CS:GO.

И како за крај,

ЛЕЛЕ ЛУЃЕ ШТО НАПРАВИВМЕ!! (по втор пат)

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!