Добиваме гејмплеј од Marvel’s Spider-Man 2

Marvel’s Spider-Man 2 од PlayStation Studios и Insomniac Games имаше долгоочекувано појавување за време на PlayStation Showcase, и PlayStation конечно покажа повеќе од продолжението на хит играта со суперхерои на PlayStation 4. По нејзиното официјално откривање од далечната 2021 година, играта оттогаш се прикажуваше само спорадично, што доведе некои да се грижат за статусот на Marvel’s Spider-Man 2 и дали ќе го достигне својот прозорец за издавање во 2023 година. Според она што беше прикажано на овој настан, сепак, изгледа дека фановите воопшто нема да имаат многу за што да се грижат.

Marvel’s Spider-Man 2 го затвори PlayStation Showcase со долга презентација на игра во која се појавуваат Peter Parker облечен во Symbiote Suit, Kraven The Hunter кој се упатува кон Њу Jорк на нов лов и The Lizard меѓу другите нови и повратни ликови. Како Peter Parker го добил костимот не е познато, но очигледно е дека во овој момент од играта веќе почна да се менува неговото однесување и неговиот стил на борба. Добивме многу игра, но играта сè уште нема одреден датум на објавување со прикачен само предвид за есен 2023 година.

Во отсуство на какви било вистински вести за Marvel’s Spider-Man 2 од развивачот Insomniac Games, луѓето очекувано се свртеа кон протекување, гласини и шпекулации кога бараат информации за новата игра. Тоа паѓа по настаните на Marvel’s Spider-Man и Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, така што и со Питер Паркер и со Мајлс Моралес во оваа игра, луѓето имаат двојно повеќе содржина за шпекулации. Голем дел од тие шпекулации во последните денови се занимаваа со идеи за тоа како играта ќе жонглира со двата лика што може да се играат или дали само ќе поминуваме време играјќи како еден лик над другиот, но имајќи предвид како дури и првата игра на Спајдермен ви дозволува игра како повеќе ликови, има смисла и ова продолжение.

Настрана протагонистите, негативците исто така беа тема на разговор со претходните протекувања и гласини кои се обидуваа да утврдат со кого точно ќе се соочи дуото Спајдермен во оваа игра. Со сигурност знаеме дека Веном ќе биде во Marvel’s Spider-Man 2, но со оглед на антихеројската природа на Venom каде што понекогаш е добар, понекогаш лош и фактот дека првата игра имаше повеќе негативци, се чинеше разумно да се претпостави дека видете повеќе антагонисти и во оваа игра.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!