Гејмери добиваат уништени Collector’s Edition од The Last of Us Part 1

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Повеќе луѓе кои го нарачале колекторското изданието на The Last of Us Part I пријавиле оштетување на нивните копии поради проблеми со транзитот. The Last of Us Part I е еден од најголемите наслови на PlayStation во есенската постава. И хорор-класиката за преживување на Naughty Dog и God of War Ragnarok се очекува да бидат големи хитови за PlayStation 5 во текот на следните месеци, при што едната ќе биде продолжение на саканата игра, а другата е римејк на она што може да се смета за една од најдобрите игри некогаш направени. Се разбира, имаше многу критики за високата цена за гореспоменатиот римејк, но некои обожаватели беа подготвени да платат повеќе за колекционерското издание на познатата игра на Naughty Dog.

За жал, за некои од тие луѓе, нивните копии од The ​​Last of Us Part I Firefly Edition – што се продава по цена од 99,99 долари – пристигнаа оштетени. Повеќе луѓе кои го нарачале од PlayStation Direct пријавиле дека нивната нарачка била во мало жолто плико, што резултирало со прилично големо оштетување на кутијата. Иако нема извештаи за луѓе кои велат дека самата игра е оштетена или не може да се игра, оние кои платиле прилично денар за да ја имаат најдобрата верзија на играта се прилично незадоволни. Ејнсли Боуден го детализира нивното искуство на нивната страница на Твитер и на SeasonedGaming.com, истакнувајќи како Sony не може да понуди замена или да резервира ако стане достапна. Единствената вистинска понуда што ја доби Боуден беше 20% попуст од идната нарачка за игра. Побаравме коментар до Sony за ова прашање.

Очигледно за собирачите на физички игри и љубителите на The Last of Us, ова е фрустрирачка ситуација. Колекционерското издание е веќе прилично тешко да се набави и сега, некои луѓе се заглавени со оштетена копија која не изгледа баш убаво како седи на полицата. Можеби постои шанса Sony да одговори на реакцијата и да ги замени сите оштетени копии, но прерано е да се каже со сигурност.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!