Skate Story – Возете скејт во подземјето

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Devolver Digital и Sam Eng објавија нов трејлер за Skate Story, како дел од Devolver Summer Showcase. Играта се лансира на PC преку Steam во 2023 година.

Skate Story следи демон во Подземјето додека тие скејтуваат за да стигнат до Месечината. Само со голтање на месечината демонот ќе се ослободи. Како што играчите минуваат низ Подземјето или Emptylands, тие ќе можат да прават различни трикови како што се ollies, kickflips и grinds! Звучу лудо нели! Постојат над 70 скејт трикови кои играчите ќе можат да ги направат за да се напредуваат и да се подобрат. Како што играчите ги завршуваат пробите за скејт, тие исто така ќе се израмнат, ќе научат нови трикови и ќе добијат нова опрема.

Возењето на скејт со голема брзина, исто така, ги уништува другите непријателски демони, а играчите исто така можат да им помогнат на другите души низ Emptylands. Во Подземјето има девет слоеви на пеколот низ кои играчите ќе треба да поминат за да стигнат до Месечината.

Играта е во трето лице и изгледа дека секој пат кога демонот ќе падне или не успее во некоја финта, тој пропаѓа и се распаѓа, поради тоа што е направен од стакло. Играта содржи психоделичен саундтрак од њујоршкиот уметник Blood Cultures, како и некои песни од John Fio.

Sam Eng претходно го создаде Zarvot, игра во аркаден стил за две коцки на патување да состават роденденски подарок за нивниот најдобар пријател. Zarvot е достапен на Nintendo Switch.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.