Музејот за Ретро компјутери и хардвер од Украина е наводно уништен од руско бомбандирање

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Содржи 120 ретро компјутери и конзоли, и вкупно над 500 технолошки експонати, колекцијата во приватна сопственост сега постои само во сеќавањата на интернет

Збирка во приватна сопственост од повеќе од 500 парчиња ретро компјутерска и технолошка историја е уништена од руска бомба во градот Мариупол. Војната во Украина е трагедија на толку многу нивоа, но иако во никој случај не се совпаѓа со бесмисленото одземање животи од страна на напаѓачите на руските сили, уништувањето на компјутерскиот музеј во Мариупол е сè уште тажно.

Уништувањето беше истакнато од Марк Хаулет на Твитер, а потврдено од сметката на украинскиот музеј за софтвер и компјутери, која управува со музеите во Харков и Киев. Сопственикот на колекцијата Мариупул, Дмитриј Черепанов, наводно е безбеден, иако неговата колекција од компјутери, конзоли и разновидна технологија од педесетгодишното компјутерско работење е избришана.

Нема ниту мој музеј, ниту моја куќа“, пишува Черепанов на својата Фејсбук страница it8bit.club.

Самиот музеј можеби го нема, но Черепанов веќе некое време ја хронизира својата колекција на експонати на интернет, и иако ова е сè што остана, сепак е ресурс што вреди да се провери. Има мноштво фасцинантни стари машини, вклучувајќи го и Commodore C64, кој сè уште има место во моето срце како првиот компјутер што јас самиот го поседував целосно. Го сакав тоа мало момче. Иако го заменив со Spectrum 128 на брат ми за да купам Amiga 500.

Како и слики и информации за сите 120 компјутери и конзоли во неговата колекција, Черепанов исто така е домаќин на RetroBit Radio на страницата. Исто така, вреди да потрошите малку време, ако некогаш почувствувате потреба за гејмерско расположение од 80-тите/90-тите.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.