Која е причината за гасење на Cyberpunk 2077 Multiplayer?

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Сите се сеќаваме на времето на последните денови пред објавувањето на Cyberpunk 2077 во тешката 2020 година, и CD Projekt Red претходно објави дека Multiplayer верзијата за играта ќе пристигне во одреден момент по лансирањето (неколку месеци подоцна). Сепак, неколку месеци откако играта се појави на полиците, CD Projekt ги информираше играчите дека ја „преиспитале“ оваа функција. За жал подоцна целосно го откажаа нејзиното додавање… И додека фановите никогаш не дознаа зошто Multiplayer-от на Cyberpunk 2077 беше укинат, сега имаме официјален одговор.

Во нов разговор со Eurogamer, Квест Дизајнерот на CD Projekt Red, Phillipp Weber, објасни дека грубото издание што го имаше Cyberpunk 2077 кон крајот на 2020 година доведе до тоа многу планови да се променат во самата компанија. Со оглед на лошата состојба во која се наоѓаше основната игра, CD Projekt Red во основа одлучи дека треба повеќе да се фокусира на поправање на играта наместо да се обидува да додаде целосно нови компоненти.

“We really needed to look at what were the priorities for Cyberpunk [after it launched],” Philipp Weber told me when I visited the studio last week. Weber was senior quest designer and coordinator on Cyberpunk 2077. Today, he’s acting narrative director of the new Witcher game codenamed Polaris.

“The priority was that the main experience will run for the people in a really good state,” he said. “And essentially, the switch of priorities meant that other R&D projects had to go away. With Cyberpunk, we wanted to do many things at the same time, and we just needed to really focus and say, ‘Okay, what’s the important part? Yeah, we will make that part really good.'”

“Instead of primarily focusing on one big, online experience – or game – we are focusing on bringing online into all of our franchises one day,” he added. “We are building an online technology that can be seamlessly integrated into development of our future games.”

Phillipp Weber

Сè на сè, ова не е шокантно признание бидејќи повеќето фанови претпоставуваа дека контроверзното лансирање на Cyberpunk 2077 е виновникот за конзервирањето на Multiplayer. Сепак, ова е прв пат некој во CD Projekt Red навистина да каже нешто за ова прашање, што ја прави оваа изјава доста забележителна.

“Let’s stress this here: CD Projekt Red makes single-player, story-driven, triple-A RPGs – that is not changing.”

Не знаеме точно каква форма ќе добијат овие нови онлајн елементи и дали претставуваат Multiplayer искуство на луѓе кои играат во исти светови на играта. Буквално ништо не знаеме ние како ќе биде, а да не се лажеме ниту они не знаат… Multiplayer има влијание и се збореше буквално на исто ниво колку што се збореше за самата игра. Сите сакаа да играат Cyberpunk, но да играат и со другарите.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.