Fortnite Season 2 собрале $144 милиони долари за помош за Украина

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Epic Games и Microsoft собраа повеќе од 144 милиони долари за хуманитарни напори за поддршка на Украина, објави развивачот. Како што беше потврдено претходно, Epic Games ги донира сите приходи од Fortnite во добротворни цели помеѓу 20 март и 3 април за поддршка на земјата откако беше нападната од Русија. Поврзан со ова, Xbox донираше сопствени нето приходи од Fortnite во текот на периодот за поддршка на добротворните напори за народот на Украина. Се разбира дека Xbox добива такса за платформата од околу 30%, а со оглед на големината и растот на Fortnite, овој процент веројатно е голем дел од промената. Кампањата сега е завршена, со 144 милиони долари собрани во период од две недели.

Epic и Microsoft ги донираат средствата за УНИЦЕФ, Direct Relief, Светската програма за храна и Агенцијата на ОН за бегалци. Овие групи обезбедуваат итна помош преку дистрибуција на храна и вода, како и вода и други неопходни работи. Парите ќе помогнат и за правна помош и за давање засолниште. Epic Games соопшти дека ќе додаде повеќе добротворни партнери во наредните недели. Epic појасни дека испраќа средства за овие добротворни организации најбрзо што може. Ова значи дека Epic ги донира парите уште пред да се исчистат на сопствената банкарска сметка на Epic. „Не чекаме вистинските средства да дојдат од нашата платформа и партнерите за плаќање, што може да потрае некое време во зависност од тоа како е обработена трансакцијата. Како што се пријавуваат трансакциите, ќе ги евидентираме и ќе ги испратиме средствата до хуманитарната организации за помош во рок од неколку дена“, рече Епик. Средствата доаѓаат од купување на V-Bucks, Fortnite Crew, надарени борбени пропусници и козметика. Сите картички на V-Bucks или купени козметички DLC од продавница за малопродажба помеѓу 20 март и 3 април, исто така, ќе бидат пребројани и донирани на добротворните организации.

И кога Epic вели дека донира 100% од приходите од овие продажби, тоа значи бруто куповната цена минус даноци, рефундирање, враќање, превртување и надоместоци за платформата од трета страна. За Xbox, формулацијата е слична: Мајкрософт ќе ги донира бруто приходите од неговото намалување по враќањето и наплатата, трошоците за наплата, трошоците за пропусниот опсег, оперативните трошоци и даноците. По нападите, Украина побара од PlayStation, Xbox и е-спорт организациите да престанат да ја поддржуваат Русија. Повеќе филмски студија престанаа да објавуваат нови филмови во земјата, додека Apple веќе не продава никакви производи таму. Ако сакате да помогнете во напорите за помош, составивме список на хуманитарни организации како што се Украинскиот Црвен крст и УНИЦЕФ на кои можете да донирате.

Оваа приказна беше и ќе продолжи да се ажурира додека се објавуваат новите вкупни средства.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.