FIFA замина во историјата, од сега е EA Sports FC

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Браво за името.

По речиси 30 години партнерство, EA Sports и ФИФА, се разделуваат по издавањето на овогодинешната фудбалска видео игра. Најавата доаѓа од блог пост на Electronic Arts кој открива што е следно за франшизата.

Првата нова игра што ќе го носи името EA Sports FC ќе биде издадено во 2023 година.

Во соопштението, EA им порача на фановите дека „сè што сакате“ од франшизата на ФИФА ќе биде дел од EA Sports FC. Ова вклучува „искуства, режими, лиги, турнири, клубови и спортисти“, како и Ultimate Team, режим на кариера, Pro Clubs и Volta. ЕА го губи името на ФИФА, но ја задржува лиценцата за повеќе од 19.000 играчи, 700+ тимови, 100+ стадиони и 30 лиги.

Некои од партнерските лиги вклучуваат Премиер лига, Ла Лига, Бундеслига, Серија А, МЛС и повеќе што ќе бидат објавени подоцна.

“This new independent platform will bring fresh opportunity–to innovate, create, and evolve. This is much more than just a change of symbol–as EA Sports, we’re committed to ensuring EA Sports FC is a symbol of change. We’re dedicated to meaningfully reinvesting in the sport, and we’re excited to work with a large and increasing number of partners to expand to new authentic experiences that bring joy, inclusivity, and immersion to a global community of fans. I look forward to sharing more detail on these plans in the coming months.”

EA’s Cam Weber

Овогодинешната игра сепак ќе се вика FIFA 23, бидејќи договорот на EA ќе остане во сила засега, а Weber рече дека овогодинешната игра ќе биде „најпространата“ досега.

“We are committed to ensuring the next FIFA is our best ever, with more features, game modes, World Cup content, clubs, leagues, competitions, and players than any FIFA title before,” Weber said.

Според New York Times, ФИФА барала од ЕА да плати 1 милијарда долари за да го користи името на ФИФА во своите игри, такса што ќе треба да ја плаќа на секои четири години за да ја продолжат нивната врска/сорабтка. На ЕА не ѝ требаше строго името на ФИФА затоа што веќе поседува стотици посебни лиценци надвор од ФИФА кои и даваат пристап до над 17.000 имиња и сличности на играчи и многу лиги низ спортот.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!