Fortnite моментално има повеќе играчи од било кога

Бројот на играчи во Fortnite вртоглаво се зголеми бидејќи играта сега има повеќе истовремени играчи од кога било досега. До моментот на пишување, во играта има над 3,91 милиони истовремени играчи. Претходниот рекорд за истовремени играчи беше 2,8 милиони, што значи дека сега има над 1 милион повеќе играчи во играта отколку кога било, според бројките на Fortnite.gg.

Зголемувањето на бројот на играчи треба да биде преголемо изненадување. Новата сезона на Fortnite започна во петокот и ја вклучува оригиналната мапа од Chapter 1 заедно со класични оружја и Items.

Што се однесува до прегледот на тие бројки, скоро 2,5 милиони се во традиционалниот Battle Royale додека нешто помалку од 500.000 играчи се во модот Zero Build. Остатокот од играчите се расфрлани низ другите модови во играта.

Гледањето на бројот на играчи како се зголемува до рекордни бројки треба да покаже на Epic дека одлуката да се оди на класичната карта била добра за нив и за играчите. Тоа не беше добра вест за Epic, иако компанијата неодамна отпушти 16% од својот персонал.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!