Поп-култура Nintendo

The Legend of Zelda добива Игран Филм

Нов игран филм од франшизата The Legend of Zelda е официјално потврден од Nintendo. Nintendo со години се спремаше да ги адаптира своите ликови надвор од игрите, делумно затоа што адаптациите за игри имаат досие дека се прилично слаби. Nintendo дури го имаат еден од најозлогласените примери на филм адаптиран од видео игра – Super

Прочитај повеќе
Nintendo

Гласините за креирање на Zelda филм беа негирани од Illumination

Christopher Meledandri, извршниот директор на студиото Illumination, целосно ги демантираше неодамнешните гласини дека компанијата ќе се обиде да создаде филмска адаптација на франшизата на Nintendo – The Legend of Zelda. По големиот успех на филмот Super Mario Bros. Во текот на изминатата недела, се појави еден таков извештај во кој се тврди дека проектот на

Прочитај повеќе
Nintendo

Tears of the Kingdom е најбрзо продаваната Zelda игра

Nintendo објави дека The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom сега е најбрзо продаваната игра во историјата на франшизата The Legend of Zelda. По објавувањето минатата недела, Tears of the Kingdom беше преполовена со прекрасни зборови од критичарите и од целиот тим на GG.MK. Сега, стана јасно дека оваа критичка пофалба директно води до

Прочитај повеќе
Nintendo

Последниот трејлер за The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Како што дадоа вето, Nintendo денес го откри последниот трејлер за The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom пред неговото лансирање за помалку од еден месец. И покрај тоа што беше најавена уште во 2019 година, Nintendo беше многу таинствен во врска со своето продолжение на Breath of the Wild и не истакна голем

Прочитај повеќе
Nintendo

Колекционерското Издание на Zelda: Tears Of The Kingdom

За време на презентацијата на Nintendo Direct, видовме многу нови снимки од една од најочекуваните игри во 2023 година – The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Иако можете да прочитате сè за тоа токму овде, добивме и некои вести околу некои дополнителни начини на кои фановите можат да го прослават започнувањето на продолжението

Прочитај повеќе
Игрици

Новата Avatar: The Last Airbander игра е инспирирана од Breath of The Wild

На интернет наводно се појавија нови детали од новата игра Avatar: The Last Airbender, наводно насловена Avatar The Last Airbender: Quest for Balance. Светот на Аватар е прилично богат, но Nickelodeon сè уште не го исушил тој рудник за злато. Покрај оригиналната анимирана серија од средината на 2000-тите, Nickelodeon го прошири светот со некои стрипови

Прочитај повеќе
Nintendo

Продолжението на Breath Of The Wild е одложено за 2023, Nintendo се извинува за ова

Ве молиме, не пукајте во гласникот. Продолжението на Легендата за Zelda: Breath of the Wild е одложено до пролетта 2023 година, објави Нинтендо во кратко видео денес. „Претходно објавивме дека се стремиме кон издание на оваа игра во 2022 година. Сепак, решивме малку да го продолжиме времето за развој и да го смениме изданието на

Прочитај повеќе
Nintendo

Nintendo DS рекреирано со емулатор и телефон на преклопување

Некој на твитер објави видео како го претворил својот телефон на преклопување во Nintendo DS со помош на емулатор кој што може да се инсталира на телефон. Фановите на Нинтендо отсекогаш биле едни од најкреативните гејмери. Не само што наоѓаат начини да ја покажат својата страст за Nintendo и неговите IP адреси надвор од игрите

Прочитај повеќе
Nintendo

Достапен Nintendo Switch System Update 14.0.0, конечно добиваме фолдери

Nintendo објави дека е достапно ажурирањето на системот Nintendo Switch 14.0.0, конечно додавајќи папки во нивната хибридна конзола. Еве го целосниот преглед на ажурирањето: Сега можете да креирате групи/фолдери за да ви помогнат да ги организирате насловите на софтверот Создавањето групи за различни жанрови на игри, девелопери или што и да било што сакате да

Прочитај повеќе