Наводно доаѓаат игри од Game Boy и Game Boy Advanced на Nintendo Switch

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Ретро-Свич-Метро

Во текот на последните неколку месеци, гласините сугерираа дека претплатниците на Nintendo Switch Online ќе добијат пристап до игрите што првично биле објавени на Game Boy и Game Boy Advance. Тие гласини се чини дека добиваат многу поголема пареа, бидејќи очигледно се откриени емулатори развиени од Nintendo за системот. Според корисникот на Твитер @Trashbandatcoot, четири фајлови на 4chan, вклучително и емулатор Game Boy со кодно име „Hiyoko“ и емулатор GBA што го користи „Sloop“ се ликнати. Емулаторите се навидум создадени од NERD, што значи Nintendo European Research & Development, тим кој управувал со други емулатори што се користат на Switch.

Според @Trashbandatcoot, овие емулатори се „и функционални, иако со неколку грешки“. Твитовите од постерот може да се најдат вградени подолу.

Во моментов, треба да го сфатите ова како нешто можно, бидејќи Nintendo не понуди никаква официјална потврда. Сепак, се чини дека ова е најсилниот доказ досега дека игрите Game Boy и Game Boy Advance ќе бидат додадени на Nintendo Switch Online. За жал, не постои начин да се знае дали тие ќе бидат вклучени во основниот модел на претплата или како дел од поскапиот пакет за проширување (иако вториот изгледа многу поверојатно). Основното ниво на претплата им дава на корисниците пристап до игрите што првпат беа објавени на NES и SNES, додека пак Expansion Pack моментално нуди игри што првпат беа објавени на N64 и Sega Genesis.

И Game Boy и Game Boy Advance имаат голем број врвни игри низ текот на годините, а емулаторите се чини дека укажуваат на неколку класици кои потенцијално доаѓаат на платформата. Протечена слика споделена од @trashbandatcoot покажува Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3, Golden Sun, Pokemon Pinball: Ruby & Sapphire и повеќе. Ако Nintendo навистина ги носи овие игри на Nintendo Switch Online, не е јасно колку ќе бидат достапни при лансирањето и кои ќе бидат додадени со текот на времето. Се надеваме дека Nintendo ќе понуди некакво официјално соопштение во наредните денови, но ова е секако возбудлива вест, без разлика!

Емулаторите, наводно, биле исфрлени од конзолата на Switch, што сугерира дека можеби се работи за вклучување на класичните рачни системи како дел од Nintendo Switch Online. Протечената верзија на GBA, наводно, вклучува и различни игри, како и референци за други, вклучително и наслови од прва страна како што се The Legend of Zelda: Minish Cap и Metroid Fusion, како и игри од трети страни, вклучувајќи Castlevania: Aria of Sorrow и Mega Man Battle Network 2.

Игрите со емулатор на GBA, наводно, тестирани од Нинтендо вклучуваат:

 • Astro Boy: Omega Factor
 • Car Battler Joe
 • Castlevania: Aira of Sorrow
 • Castlevania: Circle of the Moon
 • ChuChu Rocket!
 • Drill Dozer
 • Fire Emblem: The Sacred Stones
 • F-Zero: Maximum Velocity
 • Game & Watch Gallery 4
 • Golden Sun
 • Golden Sun: The Lost Age
 • Gunstar Super Heroes
 • Harvest Moon: Friends of Mineral Town
 • Kingdom Hearts: Chain of Memories
 • Kirby and the Amazing Mirror
 • Koro Koro Puzzle Happy Panechu!
 • Kuru Kuru Kururin
 • Lufia: The Ruins of Lore
 • Mario & Luigi: Superstar Saga
 • Mario Golf. Advance Tour
 • Mario Kart Super Circuit
 • Mario Party Advance
 • Mario Tennis: Power Tour
 • Mario vs. Donkey Kong
 • Mega Man Battle Network 5 – Team ProtoMan
 • Mega Man Battle Network 2
 • Mega Man Zero 3
 • Metroid Fusion
 • Metroid: Zero Mission
 • Driller 2
 • Ninja Five-O
 • Pokémon Mystery Dungeon: Red Rescue Team
 • Pokémon Pinball: Ruby & Sapphire
 • Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3
 • Super Robot Taisen: Original Generation
 • Tactics Ogre: The Knight of Lodis
 • Wario Land 4
 • WarioWare, Inc.: Mega Microgames!
 • Yoshi’s Island: Super Mario Advance 3
 • The Legend of Zelda: The Minish Cap

Според MondoMega, протечениот емулатор на GBA вклучува и многу слики од игрите на Pokemon Ruby, Saphire и Emerald што сугерира дека тие наслови се исто така тестирани за емулаторот. Изградбата за емулаторот Game Boy Color се вели дека е многу порано од GBA и вклучува само четири игри: Super Mario Land, Link’s Awakening DX, Tetris и Qix.

Nintendo Switch Online моментално нуди низа игри од NES, SNES, N64 и Sega Mega Drive

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.