Nintendo

Колекцијата на Nintendo Switch Online се зголемува со 3 ретро SNES и NES игри

По Microsoft и Sony, Nintendo исто така објави игри за своја претплата. Американскиот огранок на Nintendo објави нови „стари“ игри од NES и SNES, кои се достапни денес на услугата Nintendo Switch Online – Earthworm Jim 2 (SNES), Mappy-Land (NES) и Dig Dug II (NES).

Прочитај повеќе
Новости

Креаторот на Dragon Quest – Yuji Horii добие награда за Животно дело на GDC 2022

Дознавме дека креаторот на Dragon Quest Јуџи Хори ја доби наградата за животно дело на овогодинешното доделување на Game Developers Choice Awards во Сан Франциско синоќа. Конференцијата за развивачи на игри забележува дека наградата за животно достигнување ќе ја прослави кариерата и достигнувањата на развивач на игри кој „има неизбришливо влијание врз занаетот за развој […]

Прочитај повеќе