Годинава добиваме нова Catan друштвена игра

Студиото CATAN најави нова игра која ќе се фокусира на најраните епохи од човечката историја. Претходно овој месец, CATAN Studios објави тизер за CATAN: Dawn of Humankind. Беа објавени малку информации за играта, но во резимето беше наведено дека играта ќе биде сместена во праисториската ера. „Доживејте ја зората на човештвото, додека го водите патувањето на човечкото семејно стебло од неговите корени во Африка до далечните краишта на земјината топка“, се вели во тизерот за претстојната игра на табла. CATAN: Dawn of Humankind ќе биде објавен во одреден момент во 2022 година. Погледнете подолу за краток тизер од новата игра CATAN.

Првично објавен во 1995 година, КАТАН (или Доселениците на КАТАН како што беше првично насловен) е една од најпопуларните друштвени игри на сите времиња, со продадени над 30 милиони копии. Правилата на играта се релативно едноставни – на почетокот на секој свиок, играчите добиваат различни ресурси врз основа на локацијата на нивните населби и фрлањето на две шестстрани коцки. Тие ресурси потоа се користат за изградба на повеќе населби, патишта или купување дополнителни картички. Вообичаен аспект на играта е размената на ресурси, бидејќи секоја игра обично има редок ресурс одреден по случаен избор врз основа на поставеноста на таблата. Првиот играч кој ќе собере 10 победнички поени победува, а играчите постигнуваат победнички поени со извршување на одредени задачи.

Врз основа на фактот дека CATAN: Dawn of Humankind е сместена во реалниот свет наместо на измислениот остров Катан, се чини дека оваа нова игра е продолжение на линијата игри CATAN Histories. Првата од тие игри – Доселениците на каменото доба – беше објавена во 2002 година и исто така беше сместена во праисториско време, со играчи кои собираа месо, кожи, коски и кремен. Играчката табла на Settlers of the Stone Age исто така користеше мапа инспирирана од модерните континенти, иако ги задржа познатите шестоаголни простори на оригиналната игра CATAN.

Се што треба да знаете за CATAN можат да ви кажат и објаснат другарите од @goblingamesmk – следете ги за се од овој жанр што ве интересира. Доколку сакате да ја играте, но никогаш не сте играле никоја друштвена игра ја имаат и на Македонски, за се да ви биде лесно! 🇲🇰

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!