DC Dual Force – Конкурентот на Marvel Snap

Играта која е долго време во мирување DC Dual Force повторно се појави и очигледно доаѓа наскоро. Претходно оваа недела, Cryptozoic објави нов трејлер за DC Dual Force, планирана дигитална колекционерска игра со карти која вклучува верзии изградени околу два специфични суперхерои и негативци на DC. Играта ќе вклучува и PvE и PvP режими на играње, со приказни за еден играч засновани на различни класични приказни за DC што се објавуваат на неделна основа. Новиот трејлер за играта не откри конкретен датум на издавање, но описот вели дека ќе биде објавена за PC „наскоро“. На веб-страницата на DC Dual Force се наведува дека играта ќе биде објавена во 2023 година.

Cryptozoic ја претстави DC Dual Force уште во 2021 година, иако немаше ажурирања или дополнителни информации за играта скоро две години. Се чинеше дека DC Dual Force ќе биде уште еден отфрлен проект додека новиот трејлер не биде повторно објавен оваа недела.

Се разбира, позадината на сето ова е успехот на Marvel Snap, брзата дигитална игра со карти со тематика Marvel. Веќе луѓето сугерираат дека DC Dual Force е некако само да се конкурира со Marvel Snap, иако играта беше најавена пред Marvel Snap… Дополнително, Cryptozoic е добро познат производител на друштвени игри, така што е поверојатно играта да биде фатена во подолг од очекуваниот циклус на развој или да се соочи со некои предизвици кога се претвора во дигитална игра. Исто така, форматот на играта изгледа многу поинаков – Marvel Snap е изградувач на шаблони заснован на мана, додека DC Dual Force е повеќе сличен на формат сличен на Commander бидејќи играчите го градат својот шпил околу зајакнување на специфични картички.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…