Игрици

Мобилните игри на Activision Blizzard прават повеќе пари од верзиите на PC и Конзоли Заедно

Повеќе од половина од приходите на Activision Blizzard доаѓаат од мобилни игри во април – јуни (Q2) 2022 година. Според најновиот финансиски извештај на Activision Blizzard, развивачот/издавачот генерирал 535 милиони фунти од продажбата на PC и Конзоли во четвртиот квартал од 2022 година – 275 милиони фунти (332 милиони долари) на PC и 310 милиони […]

Прочитај повеќе
Игрици

Diablo Immortal заработила $24 милиони во првите две недели

Праведно е да се каже дека Diablo Immortal не е добро прифатена од секој ќош и секое местенце на интернетот. Микротрансакциите на action-RPG предизвикаа брутални реакции, неговите грабежи го спречија неговото објавување во Белгија и Холандија, а критиките за овој спин-оф кој е Free-To-Play предизвикаа доволно загриженост за следната главна игра на Diablo што Blizzard […]

Прочитај повеќе
Новости

Kingdom Hearts Missing-Link е најавена за мобилни

Square Enix го објави Kingdom Hearts Missing-Link за телефони! Kingdom Hearts Missing-Link е во развој и за уредите iOS и Android и има затворена бета верзија планирана за некаде во 2022 година. Еве едно најавно видео: Англиска верзија (Editor’s Note: trailer is from 1:51 to 4:00) Јапонска верзија Еве краток преглед на играта: Kingdom Hearts […]

Прочитај повеќе
Новости

Rainbow Six официјално е најавена за Мобилен

Ubisoft официјално ја објави Tom Clancy’s Rainbow Six Mobile, нова бесплатна видео игра со стрелање во прво лице во франшизата Rainbow Six за мобилни уреди. Развиена од Ubisoft Montreal, новата мобилна игра содржи 5v5 PVP во нејзиниот главен режим на игра, Напад против одбрана. Иако не е објавен дефинитивен датум за издавање на Rainbow Six […]

Прочитај повеќе