Ratchet & Clank пристигнуваат на PC после 20 години

Ексклузивата за PS5 Ratchet & Clank: Rift Apart доаѓа на PC на 26-ти јули, после цели 20+ од како постои франшизата. Најавата уследи по повеќекратните гласини во текот на изминатите неколку недели дека уште една игра од PlayStation ќе дојде наскоро на PC, иако ништо не беше најавено на најголемиот и минатиот PlayStation Showcase. Никогаш не се знаеше кога и дали ќе излезе овој порт. PlayStation неколкупати повтори дека сè уште планираат да ги донесат своите најголеми игри PC, така што оваа најава го продолжува тој тренд и не треба да биде мало изненадување.

Ratchet & Clank: Rift Apart излезе во 2021 година, и во тоа време, ја сметавме за најдобрата игра за PS5 што ја имала конзолата до денес. Причина за тоа најмногу е бидејќи кога PlayStation излезе немаше ништо посебно со кое што може да се спореди. Доби генерално високи оценки од критичарите и од играчите, така што се чини дека другите се согласуваат дека играта вреди да се игра. Сега кога доаѓа на PC, ќе пречека сосема нова публика на играчи, како и некои дополнителни функции и можеби механики.

Во објавата на блогот на PlayStation, беше потврдено дека тие карактеристики на PC вклучуваат работи како рефлексии проследени со зраци, ултра широка поддршка, па дури и поддршка за поставување на Ultra-Wide монитор, и нормално Unlimited FPS. Ако сте играле некои од другите игри за PC од Insomniac Games, ќе забележите дека има опција да ја користите и поставката за Временско вбризгување на развивачот, доколку тоа е вашата претпочитана графика и поставка за перформанси.

“The game supports unlocked framerates and includes the latest performance enhancing upscaling technologies. You’ll be able to choose from NVIDIA DLSS 3, AMD FSR 2, Intel XeSS and Insomniac Games’ Temporal Injection,” the PlayStation Blog post explained. “NVIDIA Reflex and image quality enhancing NVIDIA DLAA are also supported.”

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…