PC

Извршниот директор на Roblox е во план да заработи $234 милиони во следните 5 години

Сето тоа е во возот со сос во Roblox Corporation, откако компанијата објави поднесок од ДИК со детали за плановите за компензација на

Прочитај повеќе
Новости

Францускиот претседател Емануел Макрон има свој Minecraft сервер со политичка кампања

Се одликува со Палатата на Елисејот и, нели, соба исполнета со кутии Претседателските избори во Франција започнуваат за неколку дена, а како дел

Прочитај повеќе
PC

Dune: Spice Wars влегува во Early Access во април

Dune: Spice Wars, новата стратешка игра базирана на научно-фантастичниот универзум на Френк Херберт и неговата неодамнешна филмска адаптација, ќе биде лансирана на Steam

Прочитај повеќе
Новости Поп-култура

Disney+ во Македонија – Дата на лансирање и претплата

Дизни Плус ги потврди датумите на лансирање – и цените – за 42 нови земји и 11 територии низ Европа, Западна Азија и

Прочитај повеќе
Новости

Dying Light 2 наскоро добива NewGame+

Dying Light 2 е игра која многу се потпира на одлуките на играчот за време на раскажувањето. Сосема е логично што насловот од

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

Boston Dynamics “Spot” прави голема заштита на античкиот град Помпеја

Сме виделе како танцуваат (се отвора во ново јазиче), прават и понекогаш не успеваат на паркур (се отвора во ново таб), и генерално

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

Noctua го лансираат својот Dual Tower NH-D12L кулер со низок профил

Полесно е да се интегрираат во помали изданија на форма фактор. Ние сме големи обожаватели на Noctua ладилниците овде во PC Gamer. Ладилниците

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

Corsair го издадоа новиот Capture Card во соработка со Elgato – HD60 X

Некои од најдобрите во бизнисот кога станува збор за снимање картички се повторно во тоа. Брендот Elgato во сопственост на Corsair е едно

Прочитај повеќе
Xbox

Steam Deck веќе подржува XBOX GamePass и XBOX Streaming

Steam Deck сега поддржува Xbox Game Pass и Xbox стриминг, нова функционалност од друга соработка помеѓу Valve и Microsoft. Претходно, Valve се зафркаваше

Прочитај повеќе
Новости

Supermassive Games ги прикажаа првите 30 минути од новата игра “The Quarry”

Supermassive Games ги објавија првите 30 минути игра од The Quarry, кој е негов претстоен духовен наследник на Until Dawn од 2015 година.

Прочитај повеќе