XBOX ги објави насловите кои доаѓаат на Game Pass во Јуни

Во нов блог пост, XBOX Wire ги потврди четирите нови наслови што ќе бидат додадени на нивниот сервис во јуни 2024 година, претстојните поволности, игрите што заминуваат и многу повеќе.

Следниве наслови доаѓаат на Game Pass до 18 јуни:

  • Depersonalization – June 12th
  • Isonzo – June 13th
  • The Callisto Protocol – June 13th
  • Still Wakes the Deep – June 18th

Хитовите на Square Enix Octopath Traveler и Octopath Traveler 2 се достапни на сервисот од денес, добредојдено изненадување за љубителите на RPG. Оригиналниот Octopath Traveler е повратен наслов за Game Pass.

Still Wakes the Deep ќе биде достапена првиот ден. Од креаторите The Chinese Room, тоа е спој на сај-фај и психолошки хорор за преживување на нафтена платформа која се урива. Кинеската соба претходно работеше на Amnesia: A Machine for Pigs.

The Callisto Protocol на Striking Distance Studios е исто така хорор игра за преживување. Започна во декември 2022 година со мешани одговори. Глен Шофилд, ко-основачот на Striking Distance, подоцна се повлече од функцијата извршен директор кон крајот на 2023 година.

Bramble: The Mountain King, High on Life, Rune Factory 4 Special, Spacelines from the Far Out и The Bookwalker ќе го напуштат Game Pass на 15 јуни.

Најголемите наслови на Game Pass во јуни 2024 година најверојатно ќе останат Octopath Traveler и неговото продолжение засега. Сепак, неодамнешните гласини сугерираат дека Tchia и Nickelodeon: All-Star Brawl би можеле да се приклучат на Xbox Game Pass во втората половина на јуни 2024 година.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!