Sony фатени во нова голема измама – На кутиите на PlayStation 5 повеќе нема ознака за 8K

Сони ги отстранија сите спомнувања за поддршка за 8K резолуција во новото пакување на PS5. Забележано на редит во r/gamingnews, (прво известено од PlayStation Lifestyle), се чини дека Сони се фатени во нова голема измама и дека подршката за 8K до сега никогаш не била ни вистинска! Новите кутии за моделите PS5 Slim ја немаат ознаката за 8K на пакувањето, наместо тоа, споменуваат само 4K на 120 FPS и поддршка за HDR. Играчите сметаат дека Сони можеби го направил потегот да го отстрани тврдењето, за да го искористи за нивното претстојно освежување од средната генерација, PS5 Pro… Но сепак зар се толку големи… (зборови што почнуваат на И и К) и уште на самите почетоци го промовираа тоа.

Преку делот ЧПП за PS5, Сони спомена дека конзолата ќе биде компатибилна со 8K дисплеи при лансирањето. Исто така, на крајот ќе може да емитува резолуции до 8K кога содржината ќе стане достапна и кога софтверот ќе ја поддржи преку идни ажурирања.

Оваа изјава остана вистинита, сепак, бидејќи видовме како Touryst рендерира на 7680×4320 при 60 FPS на PlayStation 5, уште во 2021 година. Исто така, вреди да се напомене дека Xbox Series X исто така тврди дека поддржува 8K резолуција. Покрај тоа, конзолата поддржува и HDMI 2.1, кој е способен да обезбеди излез од 8K.

Ова нè доведува до прашањето, зошто Sony би се ослободил од тврдењето 8K ако PS5 може да го поддржи? Одговорот на тоа е едноставен, 8K игрите се нешто што не сме го виделе на пазарот и може да биде фактор што додава вредност за PS5 Pro.

Оттука, Sony можеби го отстрани ова тврдење за да го резервира за времето кога ќе пристигне конзолата за освежување од средната генерација. Друга причина може да биде тоа што сè уште нема доволно 8K содржина на пазарот за тврдењето да има смисла.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!